Võhamõõk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ligikaudu 60 sentimeetri pikkune India elevandi võhamõõk Metropolitani muuseumis New Yorgis

Võhamõõk on sõjaelevandi võha otsa kinnitamiseks tehtud mõõk. Tavaliselt on võhamõõku kasutatud kahekaupa, nii et võhamõõk on elevandi kummagi võha küljes.

Sõjaelevante kasutati aastasadu paljudes maades eelkõige India ja Lähis-Ida vahel, tihti tehti sõjaelevantidele ka turviseid. Rauast või terasest võhamõõku on arvatavasti kasutatud üsna varasest ajajärgust alates. Rohkem kui tuhande aasta tagant on teateid terasest terariistadega varustatud elevantidest, kes edukalt lahingutes teenisid: sõjaelevant võis vastase õhku heita ja võhamõõgaga pooleks raiuda.[1] Vahel kaeti võhamõõkade terad mürgiga. Vene kaupmees Afanassi Nikitin on kirjeldanud võhamõõkade kasutamist 15. sajandi Indias.[2] Pärsia päritolu "Shāhnāmé" illustratsioon pealkirjaga "Pashani lahing algab", mis kuulus šahh Tahmaspile 1530. aastatel Tabrizis, kujutab võhamõõkadega elevanti lahingus.

On võimalik, et kokku on olemas olnud tuhandeid võhamõõku, kuid praegu on teada vaid neli paari olemasolevaid võhamõõku ja lisaks neile veel üks üksik võhamõõk.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. John M. Kistler. Animals in the Military: From Hannibal's Elephants to the Dolphins of the U.S. Navy, Santa Barbara: ABC-CLIO (2011), p. 89, ISBN 978-1-59884-346-0.
  2. Konstantin Nossov. War Elephants, Osprey Publishing (2008), p. 16, ISBN 978-1-84603-268-4.
  3. Metropolitan Museum of Art