Usāmah ibn Lādin

Allikas: Vikipeedia
Usāmah ibn Lādin (paremal) koos Pakistani ajakirjaniku Hamid Miriga (2001)

Usāmah ibn Lādin (araablased kasutavad ladina tähtedega kirjutades nimekuju Usamah, mis tähendab araabia keeles lõvi, ibn on patronüüm - Usamah, Ladini poeg) (أسامة بن محمد بن عوض بن لادن Usāmah ibn Muḩammad ibn ‘Awaḑ ibn Lādin; Eesti keeles tuleb võõrnimede kirjutamisreeglite järgi kasutada: Usamah ibn Ladin. 10. märts 1957 Ar-Riyāḑ, Saudi Araabia2. mai 2011 Abbottabad, Pakistan) oli mõjuvõimsa Saudi Araabia ibn Lādini perekonna liige ja terroriorganisatsiooni Al-Qā‘idah' asutaja.

Ta sai tuntuks väidetavale osalusele 11. septembri terrorirünnakutes Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornidele Ameerika Ühendriikides, milles hukkus 2977 inimest. Alguses Usāmah eitas seotust terroriaktiga[1], kuid hiljem võttis süü enda peale. Usāmah ibn Lādin oli märgitud ka Föderaalse Juurdlusbüroo tabelisse FBI kümme kõige tagaotsitavamat põgenikku kui üks maailma kõige ohtlikumaid kurjategijaid. Tema tabamisele viiva informatsiooni eest oli välja pandud 50 miljoni dollari suurune pearaha.

Usāmah oli 1980-tel Afganistanis äärmusilami NSVL-du vastaste võitlejate juht. Isegi kui tollal ta tegi koostööd CIA-ga, siis alates 1994-st aastast oli ta rahvusvaheliselt tagaotsitav terrorist.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

2. mail 2011 korraldasid USA väed Pakistani pealinna Islāmābādi lähedal Abbottabadi linnas operatsiooni, mille käigus toimunud tulevahetuses Usāmah ibn Lādin tapeti[2][3]. Usāmah polnud tapmishetkel relvastatud[4]. Tema majast konfiskeeritud arvutitest paljastus info, et Al-Qā‘idah'l oli plaanis 11. septembril 2011 saboteerida USA-s ronge[5]. Pole veel teada, kas tegemist võis olla nö sihilikult ettesöödetud võltsinfoga[5]. Usāmah ibn Lādin maeti Araabia merre, kuna USA-l oleks raske olnud leida riiki, kes oleks nõustunud teda matma oma territooriumile. [6]. Mõned islamiõpetlased teatasid seepeale, et moslemi merre matmine on islamiseadustega vastuolus. Ühendriikide valitsusametnike kinnitusel viidi Usāmah ibn Lādini matusetalitus läbi islami tavade kohaselt, mis näevad ette surnukeha rituaalset pesemist, surilinasse mähkimist ja matmist 24 tunni jooksul pärast surma.[7]

Usāmah ibn Lādini tabamine läks kokku maksma 2 triljonit USA dollarit[8].

Pärast Usāmah ibn Lādin surma sai Al-Qaeda ajutiseks juhiks endine Egiptuse eriväelane Saif al-Adeli[9], keda teatakse ka Muhamad Ibrahim Makkawi nime all, kuid eeldavasti sab Al-Qaeda järgmiseks alaliseks juhiks ibn Lādini pikaaegne asemik, samuti egiptlane Ayman al-Zawahiri.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]