Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Logo
Nõukogu istungid toimuvad presidendi sekretariaadi hoones Kiievis

Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu (ukraina keeles Рада національної безпеки і оборони України) on Ukraina presidendi juures asuv riiklik nõuandev organ.

Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu loodi 30. augustil 1996. Eelkäijateks olid 1991 moodustatud Ukraina Kaitsenõukogu ja 1992 moodustatud Ukraina presidendi juures asuv Julgeolekunõukogu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ukraina Rahvusliku Julgeoleku Nõukogu loodi presidendi ukaasiga 1992. aasta juulis konsultatiivse ja nõuandva organina, mis kuulus riigi täidesaatva võimu organite süsteemi ja tegutses presidendi juures. Sellisena eksisteeris ta 1994. aastani, mil jällegi presidendi ukaasiga kinnitati talle organisatsioonilise ja kooskõlastusliku tegevuse ülesanded. Võimupiiride määratlemine koos adekvaatse teabe tagamise meetmete kehtestamisega lubasid nõukogul tegutseda märksa tõhusamalt ning käsitleda riigielu keerukaid ja mahukaid probleeme. Ühtlasi hakkas tunda andma võimaluste piiratus, sest nõukogu staatus oli määratletud presidendi ukaasidega, aga faktiliselt mõjutas ta presidendi, valitsuse ja jõustruktuuride tegevust ning objektiivselt võttes oli see vaja kinnitada seadusandlikul ja koguni põhiseaduslikul tasemel. Esimeseks katseks määratleda Rahvusliku Julgeoleku Nõukogu koht Ukraina riigiorganite süsteemis oli põhiseadusliku leppe allakirjutamine 1995. aastal Ülemraada ja presidendi vahel. Selle leppega anti presidendile Ukraina rahvusliku julgeoleku tagaja ja Rahvusliku Julgeoleku Nõukogu esimehe ülesanded.

1996 võeti vastu Ukraina põhiseadus, milles see probleem lahendati märksa sügavamalt. Esiteks sätestati selles uus riigiorgan: Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu, mis asendas senised Rahvusliku Julgeoleku Nõukogu ja Kaitsenõukogu ning päris nende ülesanded. Teiseks määratles põhiseadus selle organi peamised ülesanded: täitevvõimu koordineerimise ja kontrolli rahvusliku julgeoleku ja kaitse vallas. Kolmandaks määratles põhiseadus vahetult oma tekstis nõukogu moodustamise põhimõttelised alused. Lõpuks sisaldus põhiseaduses otsene viide eriseaduse väljatöötamisele, mis määratleks nõukogu kõik ülesanded ja volitused. Sellega sai nõukogust põhiseadusliku staatusega riigiorgan, mis kuulub presidendi võimusüsteemi ja on kutsutud ellu presidendi ühe kõige tähtsama ülesande täitmiseks, milleks on riikliku sõltumatuse ja riigi rahvusliku julgeoleku tagamine.

Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu käsitleb põhiseaduse artikkel 107.[1]

Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu esimees on Ukraina president (käesoleval ajal Petro Porošenko), kes määrab ametisse nõukogu sekretäri. Nõukogu esimene ja kõige pikaajalisem sekretär (üle 5 aasta, 30. augustist 1994 10. novembrini 1999, lisaks 4 kuud 2006. aastal) oli Vladimir Gorbulin. Üle 4 aasta, 24. detsembrist 2007 14. veebruarini 2012 oli nõukogu sekretäriks Raissa Bogatõrjova, kes on ainus nõukogu sekretäriks olnud naine. Kuid ka Petro Porošenko ise on 7 kuu jooksul Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu sekretär olnud (8. veebruarist 8. septembrini 2005).

Alates 16. detsembrist 2014 on Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitse Nõukogu sekretär Oleksandr Turtšõnov.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]