National Register of Historic Places

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt USA Ajalooliste Paikade Riiklik Register)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

National Register of Historic Places (NRHP) on Ameerika Ühendriikide föderaalvalitsuse ametlik nimekiri piirkondadest, aladest, hoonetest, rajatistest ja objektidest, mida peetakse säilitamisväärseteks. Riik võib teha registris loetletud varale ka maksusoodustusi. Riiklik register asutati 1966. aastal vastu võetud USA ajaloolise paikade säilitamise seadusega (NHPA) ja sätestati sinna objektide lisamise kord.

Riiklikus registris on rohkem kui 1,5 miljonit objekti, millest 95 000 on loetletud ükshaaval ja ülejäänud on ajaloolistesse piirkondesse jääv hoonestus. Igal aastal lisandub registrisse umbes 30 000 objekti.

Marokos Tangeris asuv hoone, kus 140 aastat tegutses USA konsulaat, on ainuke välisriigis asuv registrisse kantud objekt (va objektid Mikroneesias, Marshalli Saartel ja Belaul, sest enne iseseisvumist kuulusid need piirkonnad USA all).

1999. aastaks oli registrist eemaldatud 982 objekti. Valdavalt objektide hävimise tõttu. Näiteks 1978. aastal nimekirja lisatud Pan-Pacificu auditoorium Los Angeleses põles maha 1989. aastal ning 2008. aastal hävitas orkaan Ike Galvestonis asuva ööklubi Balinese Room, mis oli nimekirja lisatud 1997.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]