Twist (Emsland)

Allikas: Vikipeedia
Twist

Vapp

Pindala 106 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 9738 (31.12.2022)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 52° 37′ N, 7° 2′ E
Valla asend Emslandi kreisis
Twist (Emsland) (Saksamaa)
Twist (Emsland)

Twist on vald Saksamaal Alam-Saksi liidumaal Emslandi kreisis.

Valla pindala on 105,61 km². 31. detsembril 2015 elas seal 9676 inimest. Vald paikneb otse Hollandi piiril.

Osavallad[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Adorf
  2. Hebelermeer
  3. Hesepertwist (Twist-Siedlung)
  4. Neuringe
  5. Rühlermoor/Rühlerfeld
  6. Rühlertwist (Twist-Bült)
  7. Schöninghsdorf

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäevase Twisti valla piirkonna asustamine algas üsna hilja, 1784. aasta paiku. Münsteri vürstlik piiskop Max Franz rahuldas mõne lähedase Hesepe küla Heuerleute (teatud liiki talunikud) soovid asuda alla "Twisti" sohu. See oli Twisti asula alguspunkt; kui olla veelgi täpsem, siis algas see majadest tänaval, mida tänapäeval kutsutakse "Alt-Hesepertwist". Pinnas oli tol ajal selle koostise tõttu üsna viljatu ja lihtsalt lubas pisut elatist ning nii ei elanud inimesed mingis mugavuses. Nord-Süd-Kanali ehitamine umbes 100 aastat hiljem tõi inimeste elukvaliteeti olulise paranemise, kuna kanal võimaldas süstemaatilist drenaaži ja turba eemaldamist.

1950. aastatel saabus lõpuks majanduslik taassünd ühest küljest suuremate naftahoidlate leidmise ja teisest küljest Hollandi plasttoodete firma Wavini tootmiskoha tellimisega. Need kaks tegurit olid mõne aastakümne vältel Twisti majandusliku tõusu liikumapanev jõud.

1986. aastal tähistas Twist oma 200. aastapäeva. Aastapäeva pidustused lõppesid karnevalirongkäiguga, mis austas Twisti ajalugu ja hetkeolukorda. Näiteks üks arvukatest paraadvankritest näitas detailset koopiat St. Georgi kirikust (suurim kirik Twistis).

1990. aastatel läksid kaks peamist Twisti majanduse tugisammast, naftatootmine ja plastitootmine üha enam langusesse; ja majandussurutis tähendas, et paljud inimesed kaotasid töökoha. Kiirtee A 31 valmimisel 1990. aastate lõpus see negatiivne areng peatus uute ettevõtete paigutamisega, eriti tööstuspiirkonda kiirtee läheduses.

Augustis/septembris 2011 tähistas Twist oma 225. aastapäeva. 10-päevane festival algas "Twist-Schauga" ('Twisti sõu'). See sõu teostati etendusena alamsaksa keeles ja kõneles Twisti ajaloost huumorivõtmes, selle headest vanadest aegadest, kuid ka esimeste asunike väga rasketest elutingimustest, armastatud pereliikmete kaotusest Teise maailmasõja ajal ja viimase 60 aasta kiire majanduskasvu tagajärjel tekkinud heaolust, mis pakub umbes 30 rahvusest inimestele Twistis uut kodu.

Ühe järgnenud festivalipäeva teemaks oli "Tag der Vereine" (Ühenduste päev), kus esitati kõiki Twisti spordi-, kultuuri- ja hoolekandeühendusi. See näitas vabaaja ja hobide mitmekesist tegevust. Veel üheks ühe festivalipäeva motoks oli "Twist macht Musik" (Twist teeb muusikat), kus esinesid kõik Twisti koorid.

Festivali osaks olid ka Queeni ja Pink Floydi kaverbändide kontserdid. Festival lõppes karnevalirongkäiguga, mis esitas Twisti ajaloolist arengut.

Nime päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Twisti valla nime päritolul pole midagi tegemist samanimelise tantsustiiliga. Pikaajalise lahkarvamuse tõttu Hollandi kuningriigiga viisist, kuidas mõlema riigi vahelist piiri tuleks võtta, oli ühine keelekasutus, et rääkida "Twistrichist" või "Twist Gebietist" (Twisti piirkonnast). Alamsaksa keeles on "Twistrichi" või "Twist Gebieti" tähendus sarnane "vaidlusalusele piirile". See keel oli tol ajal ametlik keel ja on veel osaliselt kasutusel.

Nime on üldiselt valesti öeldud, kuna kohalikud hääletavad seda "Tweest".

Jürgen Udolphi (tuntud teadlane onomastika valdkonnas) uute teadusuuringute tulemused näitavad, et nimi "Twist" pärineb ilmselt sõnast "twistel" tähendusega "Zwiesel" või "Zweiung", mis tähendab, et midagi on kahestunud. Selles tähenduses kuuluvad nime "Twist" päritolu selgitusse ka sõnad, nagu "zwieträchtig", "twisten" ja "in Zweispalt, Streit sein" (lahknevus, vaidlus). Udolphi järeldus on, et nimi "Twist" tähendab midagi, nagu "eraldatud asustus, asukoht (vee)lahkmel".

Maamärgid[muuda | muuda lähteteksti]

St. Vinzenz von Paul zu Hebelermeeri kirik[muuda | muuda lähteteksti]

Kihelkonnakirikus Heblermeeri ringkonnas on kaks rokokoobüsti: Ignatius Loyola ja Francisco de Xavier, skulptor Johann Heinrich König (1705–1784).

St. Franziskuse kirik[muuda | muuda lähteteksti]

1928. aasta detsembris algasid kiriku ehitustööd. Arhitekt Theo Burlage disainis kiriku ekspressionistlikus stiilis. Üks aasta pärast ehitustööde algust, 8. detsembril 1929 toimus kirikus esimene teenistus. 1930. aasta augustis pühitses piiskop Berning kiriku sisse. Altarikrutsifiksi disainis Wolfdietrich Stein. 5 m kõrgusena täidab see pühakoja kogu kõrguse ja laiuse.

Kiriku tornil on kolmes küljes kella numbrilauad. Erinevalt tavalistest numbrilaudadest ei näita need numbreid. Ülemine kujutis on Raudrist aastaarvudega 1914 ja 1918 (Esimese maailmasõja kestus). Ülejäänud 33 kujutist kella numbrilaual on nimesildid lahingutes tapetud sõdurite nimedega Schönighsdorfi ja Provinzialmoori küladest.

Protestantlik kirik Neuringes[muuda | muuda lähteteksti]

Erakordne on protestantlik kirik Neuringe ringkonnas, kuna seal asub üks vanemaid ja väärtuslikemaid oreleid (ehitatud 1719. aastal) protestantlikus rahvuskirikus. Kirik ise ehitati 1904. aastal. Nagu paljudes külades sel ajal, ei olnud raha nii kiriku ehitamiseks kui ka sisustuse ostmiseks. Seega osteti kasutatud orel. Mõnikord, nagu antud juhul, on kasutatud orelil tänapäeval kõrgem väärtus, kui orelitel, mis ehitati 1900. aastatel.

Twisti keskus[muuda | muuda lähteteksti]

Twisti valla keskuses paikneb arvukalt jaemüüjaid, nagu toidupoed, reisibüroo, pank jne. Ka raekoda ja politseijaoskond paiknevad Twisti keskuses. Keskuse eriline tõmbenumber on toornafta ja maagaasi muuseum (Erdöl-Erdgas-Museum Twist) ja ka "Heimathaus Twist". Heimathaus Twist on tuntud legendaarsete bluusi-, rahvamuusika- ja džässikontsertide poolest.

Maastik[muuda | muuda lähteteksti]

2006. aastal asutasid Saksamaa Emslandi ja Grafschaft Bentheimi kreisid koos Hollandi Drenthe provintsiga "Internationaler Naturpark Bourtange Moor-Bargerveen" (Bourtange rahvusvaheline rabalooduspark) (märgala). See park ulatub üle Twisti valla suurte osade. Pargis on ainulaadne elustik ja see on igal aastal arvukate rändlindude talvitumisala.

Asustamise ja harimiseni 19. sajandil oli piirkond üks suuremaid turbasambla piirkondi Euroopas, suurusega rohkem kui 1200 km². Viimastel aastatel on alustatud mitmeid projekte piirkonna kraavide tõkestamiseks ja veekogude loomiseks taastamise eesmärgil. Väga edukas näide taastamisest looduspargis on Hollandi osa pargist, kus juba 1960. aastatel algasid esimesed projektid ja tekkisid täiesti taastatud turbasambla piirkonnad, kus väga haruldased taimed ja loomad leidsid uue kodu.

Meelelahutuslik tegevus ja kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Heimathaus Twist on rekonstrueeritud vana talumaja, mis paikneb Twisti keskuses. See on tuntud bluusi- ja rahvamuusikakontsertide poolest, mis toimuvad ka mitu korda aastas. Kuid mitmeid üritusi, eriti lastele, organiseerib ka Heimathaus Twisti meeskond. Otse Heimathaus Twisti kõrval paikneb toornafta ja maagaasi muuseum. Toornafta ja maagaasi tööstusel on Twisti piirkonnas pikk ajalugu, sel põhjusel on seda mõnikord kutsutud Saksa Texaseks.

Meelelahutuslik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Twisti igas osas on mitu spordiklubi, kus jalgpall on peamine spordiala, kuid harrastatakse ka korvpalli, lauatennist, võistlustantsu, ratsutamist, ujumist, tennist, käsipalli ja võimlemist.

Perepoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aasta mais kehtestas linnavolikogu meetmed perede ja laste toetuseks. Seega said kahe või kolme lapsega pered erisoodustust ühepereelamu ehituskrundile. Nelja lapsega pered said ehituskrundi tasuta. Seda reeglit piirasid aeg (31. detsembrini 2009) ja lapsed, kes olid nooremad kui 15 aastat ja sündinud esimesel 10 aastal pärast krundi soetamist.

Majandus ja taristu[muuda | muuda lähteteksti]

Liiklus[muuda | muuda lähteteksti]

Autoga[muuda | muuda lähteteksti]

Twistil on otsene ühendus kiirteega A 31, mis toimib põhja-lõuna suunas Põhjamere ja Ruhrimaa vahel. Twist on ühendatud ka maanteega E 233, mis on Saksa poolel A 31 ühenduskohas kiirteeks ehitatud ning Hollandi poolel on see juba kiirtee A 37. See Euromaantee (E 233) ühendab Rotterdami linnastut ja Amsterdami Hamburgi ja lõpuks Skandinaaviaga. Saksa poolel on kavas Hollandi poolele järgi jõuda ja muuta maantee kogu pikkuses kiirteeks.

Õhuliiklus[muuda | muuda lähteteksti]

Lähim rahvusvaheline lennujaam on Münsteri/Osnabrücki rahvusvaheline lennujaam Saksa linnas Grevenis. Lennujaam on umbes 90 km Twistist ning sinna jõuab kergesti kiirteede A 31 ja A 30 kaudu.

Düsseldorf on lähim rahvusvaheline sõlmjaam kontinentidevahelisteks lendudeks. Kaugus lennujaama on umbes 170 km (1,5 tundi autoga) ja kogu reisi jooksul on võimalik kasutada Autobahni. Düsseldorfi lennujaama jõuab piki kiirteed A 31 ja hiljem A 44, lahkudes lennujaama mahasõidul (Ausfahrt Flughafen).

Amsterdami Schipholi lennujaam on veel üks lähedane lennujaam. See on umbes 200 km eemal ja sinna jõuab kergesti Hollandi kiirteevõrgu kaudu. Hollandi Autobahn" A 37 algab Twistist ja seda saab kasutada kogu teekonnal lennujaama.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

1990. aastate keskpaigani domineerisid Twisti majanduses toornafta-, maagaasi- ja turbatööstus. Eriti nendes tööstustes kaotas palju töötajaid sel ajal oma töö. Sellest ajast on palju väikese ja keskmise suurusega äriettevõtteid Twisti piirkonda asunud, eriti kiirteeäärsesse tööstusparki. Suurim tööandja Twistis on Hollandi firma Wavin. See firma on Euroopa plasttorusüsteemide turuliider.

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Viimastel aastatel on ka turism muutunud oluliseks teguriks, kus turismi tulipunkt on Neuringe ringkonnas. Lisaks puhkusekorteritele on seal ka laagriplats koos avaliku järvega suplemiseks ja ratsutamistalu. Eriti selle talu teemapark omab nooremate külastajate seas suurt populaarsust. Lisaks on selle talu piires siseruumides asuv laste mänguväljak, mis on eriti sobiv kuni 12-aastastele lastele.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Twistis on 5 algkooli ja 1 põhikool. Pärast suuremat väljavahetamist ja 2007. aastal uue hoone valmimist tegutseb see põhikool tänapäeval kogupäevakoolina. 2009. aastal muudeti ka algkoolid kogupäevakoolideks. Koolide moderniseerimisega on tänapäeval tagatud, et õpilased saavad sooja toidukorra ja neid jälgitakse kogu päeva jooksul.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]