Tuumariik

Allikas: Vikipeedia
Artiklit tuleb tõlkida ja kohandada!
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun ajakohasta selle artikli sisu ning pärast ajakohastamist eemalda see märkus.
Tuumariikide kaart. ██ NPT Nuclear-weapon States (China, France, Russia, UK, US) ██ Other States with nuclear weapons (India, Pakistan, North Korea) ██ Other States believed to have nuclear weapons (Israel) ██ States suspected of having a nuclear weapons program (Iran, Syria) ██ NATO weapons sharing weapons recipients (Belgium, Germany, Italy, the Netherlands, Turkey) ██ States formerly possessing nuclear weapons (Belarus, Kazakhstan, Ukraine, South Africa)
██ tuumarelvavabad piirkonnad ██ tuumariigid ██ Nuclear sharing ██ Mitte ükski, aga NPT

Tuumariik on riik, kellel on olemas tuumarelv või kes on seda omanud.

Ametlikud tuumariigid on USA, Venemaa, Hiina, Suurbritannia ja Prantsusmaa, India, Pakistan ja Põhja-Korea. Arvatakse, et tuumalaengud võivad olla või olid ka Iraanil, Iisraelil ja Lõuna-Aafrika Vabariigil. Lõuna-Aafrika Vabariik tegi Iisraeliga koostööd aatomienergia valdkonnas kuid 1989 aastal lõpetas 1989 tuumarelva-alased arendustööd. Iisrael pole ametlikult kinnitanud tuumarelvade omamist. Mõlemaid riike on kahtlustatud kasutuskõlblike tuumarelvade valmistamises ja katsetuse läbiviimises India ookeanis, juhtumit tuntakse Vela intsidendi nime all.

Tuumarelvastusprogrammidega on tegelenud Saksamaa (U-projekt) , Jaapan (Ni-Go, F-Go projektid) II MS ajal. Jaapan, Saksamaa ja Brasiilia omavad tänapäeval piisavalt teaduslikku, tehnoloogilist ja materiaalset võimekust, et luua suhteliselt lühikese ajavahemiku jooksul arvestatav kasutuskõlblik tuumaarsenal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]