Tuulte pöörises

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

"Tuulte pöörises" on August Kitzbergi esimene väljapaistev draama, millest sai ka 1906. aastal Vanemuise kutselise teatri esietendus.

Draama keskendub külaühiskonna temaatikale, kus omandiõigus põhjustab vastuolusid. Kirjandusteadlase Ants Järve sõnul kannab põhiintriigi Soosaare renditalu perepoeg Jaan, kes on sunnitud isamajast lahkuma ning teenib näidendi alguses samas sulasena. Soosaare peretütre Leena armastuse pärast võitleb ta naabertalu peremehe Kaarliga. 1905. aasta revolutsiooni sündmuste mõjul lasi Kitzberg Jaanil kõnelda revolutsiooniliste loosungitega, kuigi tema motiivid on isiklikud. Enda sõnul kirjeldas Kitzberg Jaani tegelasena, kes "sotsiaal-demokraatia õpetusest küll kuulnud on, aga ise selle järele ei ela". Ehkki autori poolehoid kuulub algul õiglust otsivale Jaanile, jätab Kaarel järjest positiivsema mulje.[1]

Näidendit on lavastatud korduvalt Eesti tippnäitlejate esituses. 1980. aastal pälvis Martin Veinmann Ants Lauteri nimelise auhinna muuhulgas ka Jaani osa eest. Samas lavastuses kehastas naispeaosalist Leenat aga Helle Meri.

Kultuuriloos[muuda | muuda lähteteksti]

Kitzbergi draamale viitab Kuressaare linna tunnuslause "Heade tuulte pöörises".

2010. aastal võitis Estonian Airi vormiriietuse avaliku veebihääletuse moelooja Katrin Kuldma kollektsioon, mille nimi oli "Tuulte pöörises".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ants Järv "Eesti kirjandus X klassile" Tallinn: Valgus, 1983, lk 15-16

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ants Järv, "August Kitzbergi "Tuulte pöörises" 100". Eesti Keele Sihtasutus, Tallinn 2006