Tuuba

Allikas: Vikipeedia
Tuuba
{{{nimi}}}
Liigitus

Vaskpuhkpill/Aerofon

Diapasoon
Tuba range.svg
Häälestus

F, Es, B või C

Sugulaspillid

Eufoonium, baritonhorn

Muusikuid

William Bell, Howard Johnson, Philip Catelinet, John Fletcher, Roger Bobo, Urmas Kõiv, Madis Vilgats, Andrei Sedler, Priit Paabo, Toomas Midri, Riho Mägi, Tanel Tamm

Pillimeistreid

Adolphe Sax, Václav Cerveny

Tuuba (itaalia keeles tuba) on vaskpillirühma basspill. Tänapäeval nimetatakse tuubaks ainult basspilli, algul hõlmas see tervet pilliperekonda.

Sümfooniaorkestris kasutatakse tuubat enamasti bassi- ja saatepillina, kuid mõnikord annavad heliloojad talle ka värvikaid meloodialõike.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tuuba varasemad eelkäijaid, sirged, laia kõlalehtriga signaaltorud, olid kasutusel juba antiikajal. Ilmselt oli selle riistapuu hääl niivõrd sisendava kõlaga, et ta nimi ja tähendus mingi teate või signaali andjana-toojana kandus edasi keskaega. Tuba mirum (ladina keeles 'viimsepäevapasun') pidi inglite käes kõlama sel päeval, kui maailm lõpeb.

19. sajandi algul, mil toimus suur areng vaskpillide ehituses, paigaldati ka tuubale helikõrguste mugavamaks muutmiseks ventiilid. Tuubal on neid kolm kuni kuus.

Orkestri basstuuba (orkestrituuba) patenteeris Johann Gottfried Moritz 1835. aastal ja Hector Berlioz palus kirjastajal asendada "Fantastilise sümfoonia" partituuris (1830) ofikleidid tuubadega. Esimesed tuubad tõrjusid välja serpenti, bassmetsasarve ja ofikleidi.

19. sajandi keskel valmistas tšehhi pillimeister Václav Cerveny pöördventiiliga tuubasid, mida kasutati Austrias ja Saksamaal. Teistes maades eelistasid pillimehed pumpventiiliga tuubasid.

Tänapäeval ehitatakse tuubasid neljas häälestuses. Sümfooniaorkestris kasutatakse valdavalt C- ja F-pille, puhkpilliorkestrites Es-häälestuses. Tänapäeval B-eufooniumina tuntud pill on tegelikult tenortuuba.

Tuubad valmistatakse messingust ehk valgevasest. Üldiselt on pillid kuldse värvusega.

Tuuba on mittetransponeeriv pill, mis tähendab, et noodipilt ja tegelik kõla langevad kokku. Tuuba noodid kirjutatakse bassivõtmes. Tuuba heliulatus on C1 - e1 (g1).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]