Tropaeum Alpium

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Augustuse trofee koos Püha Miikaeli kirikuga (vasakul keskel)
Detail

Tropaeum Alpium ("Alpide võidumonument" ladina keeles, prantsuse keeles: Trophée des Alpes) ehitati roomlaste poolt keiser Augustusele tema otsustava võidu mälestuseks iidsete hõimude üle, kes Alpe asustasid. Monumendi jäänused on La Turbie vallas (Prantsusmaal), mõni kilomeeter Monaco vürstiriigist (ladina: tropaeum, kreeka: tropaion, kust eesti keelde: "trofee").

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Trofee ehitati u. 6 eKr keiser Augustuse auks, et tähistada tema otsustavat võitu 45 iidse hõimu üle, kes elasid Alpides. Alpi rahvad võideti sõjalises kampaanias Alpide allutamiseks, mille roomlased viisid läbi 16 ja 7 vahel eKr.

Monumendi ehitamiseks kasutatud kivi pärines algselt Rooma kivimurrust, mis asus umbes 500 meetrit eemal. Selle koha külastajad võivad püstitatud kivist sammaste osadel ikka veel jälgi näha.

Monument, kui arheoloogide poolt 20. sajandi alguses osaliselt taastatud, on 35 meetrit kõrge. Arhitekti andmetel ehitati 35 meetri pikkune alus, 12 meetrit kõrge esimene platform ja 49 meetrit kõrge 24 sambast rotund koos trooniva Augustuse kujuga.

Raidkiri[muuda | muuda lähteteksti]

Mudel Tropaeum Alpiumist, nagu see võis algselt välja näha.

Ühel torni kuvidest, mille Plinius Vanem on ümber kirjutanud, on hõimude nimed. Sealt võib lugeda:

Keiser Caesar Augustusele, jumala [Julius Caesari] pojale, Pontifex Maximusele, Imperatoriks hüütule 14. korda, tema 17. tribuunivõimu aastal, Rooma senat ja rahvas [ehitas selle] meenutamiseks, et tema juhtimisel ja ennustamisel allutati kõik Alpi rahvad Ülemisest merest Alumise mereni Rooma rahva Imperiumile. Vallutatud Alpi rahvad:

· TRUMPILINI
· CAMUNNI
· VENOSTES
· VENNONETES
· ISARCI
· BREUNI
· GENAUNES
· FOCUNATES
· VINDELICI 4 rahvast:
·· COSUANETES
·· RUCINATES
·· LICATES

·· CATENATES
· AMBISONTES
· RUGUSCI
· SUANETES
· CALUCONES
· BRIXENETES
· LEPONTII
· UBERI
· NANTUATES
· SEDUNI
· VERAGRI
· SALASSI

· ACITAUONES
· MEDULLI
· UCENNI
· CATURIGES
· BRIGIANI
· SOGIONTI
· BRODIONTI
· NEMALONI
· EDENATES
· VESUBIANI
· VEAMINI
· GALLITAE

· TRIULLATI
· ECDINI
· VERGUNNI
· EGUITURI
· NEMATURI
· ORATELLI
· NERUSI
· VELAUNI
· SUETRI.

Hilisem elu[muuda | muuda lähteteksti]

Alguses ei teeninud monument sõjalisi eesmärke ja kindlustused puudusid. See tähistas vaid piiri Itaalia ja Gallia Narbonensise vahel, mis hiljem viidi Vari jõele. Kuid 12. ja 15. sajandi vahel muutus Trofee kindluseks, ja kohalikud ehitasid maju selle müüride ümber. 1705. aastal, kui Savoia ja Prantsusmaa vahel puhkes Hispaania pärilussõja ajal sõda, käskis Louis XIV purustada kõik piirkonna kindlustused, selle kaasa aarvatud. Osaliselt purustatud Trofeest sai siis kivimurd ja selle kive kasutati muu hulgas lähedalasuva Püha Miikaeli kiriku ehitamiseks.

Lähedalasuvad Rooma jäänukid[muuda | muuda lähteteksti]

Trofeed ümbritsev ala on rikas Rooma riigi jäänukite poolest, nagu kuulsad Rooma teed. Trofee paikneb keiser Augustuse järgi nime saanud Via Iulia Augustal, mis on jätkuks Via Aureliale, ühendades Ventimiglia Cimieziga (Nice'is). Erinevad fontäänid Beausoleil ja Roquebrune-Cap-Martin valdade territooriumil arvatakse samuti olevat Rooma ajast.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]