Trooja hobune

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib puust hobusest; pahavara liigi kohta vaata artiklist Trooja hobune (informaatika)

Trooja hobuse kuju İstanbuli arheoloogiamuuseumis

Trooja hobune oli hiiglaslik seest tühi puust hobune, mille abil kreeklased tungisid Trooja sõja (1184 eKr) ajal Trooja linna. Selle kavaluse olla välja mõelnud Odysseus. Hobune oli mõeldud kingitusena, kuid selle sees olid varjul kreeka sõdurid, kes öösel väljusid ja avasid linna väravad.

Vergiliuse kohaselt andis hobuse Troojale üle ainus vabatahtlik, Sinon, kes ütles, et ta jäeti ainsana maha ja kreeklased on lahkunud. Sinon öelnud troojalastele, et hobune oli mõeldud ohverdusena jumalanna Athenale vabanduseks tema templi rüvetamise eest Troojas, et kreeklastele garanteerida turvaline kodutee, kuid hobune olnud liiga suur, et nad selle ise saanuks oma linna viia ja Athena soosingut saada.

Sinoniga rääkides pani Trooja preester Laokoon aga kreeklaste plaani kokku, ning hoiatas troojalasi: "Timeo Danaos et dona ferentes" - kardan kreeklasi isegi siis, kui nad kinke toovad (Homeros kutsus kreeklasi danaoslasteks). Kuid merejumal Poseidon saatis kaks meremadu, kes kägistasid Laokooni ning tema kaks poega Antiphantese ja Thymbraeuse surnuks, enne kui troojalased teda kuulda võtsid.

Kasutatakse ka kui väljendit, kus Trooja hobuseks nimetatakse midagi, millega viiakse kavalusega kuhugi sisse pahatekitaja.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]