Mine sisu juurde

Treipink

Allikas: Vikipeedia
Treipingi ehitus
Puidutreipink Mihkli Talumuuseumis

Treipink on treimisel kasutatav tööpink. Treimisel antakse töödeldavale toorikule pöörlev liikumine ning ettenihe lõikeriistale (vastupidi freesimisele, kus pöörleb lõikeriist ja ettenihe antakse toorikule). Viimastel aastatel levivad üha rohkem CNC- ja APJ-treipingid, mida on eriti otstarbekas kasutada sari- ja masstootmisel.

Metallilõiketreipingile esitatavad nõuded[muuda | muuda lähteteksti]

Metallilõiketreipink peab olema küllalt võimas, jäik (värisemiskindel), võimaldama suuri lõikekiirusi, pidama kaua vastu, töötamisel ohutu ja lühikese masinaaja ja abiajaga.

Treipingi käigukast[muuda | muuda lähteteksti]

Treipingi käigukast sai 19. sajandil eeskujuks autode käigukasti loomisel. Treipingi käigukastiga saab muuta pöörlemise kiirust ja suunda.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Treipink on iidne tööriist, mis oli juba kasutusel Kreekas 13. ja 14. sajandil eKr. Kreekas Mycaneanis on leitud tõendusmaterjali treipingi olemasolust.

Treipingi põhiseadmed[muuda | muuda lähteteksti]

Esipukk on paigaldatud masina korpusele. Pöörlev liikumine antakse juhikutel asuvalt elektrimootorilt käigukastile edasi kiilrihmadele ja rihmratta abil.

Ettenihkekast on kinnitatud masina korpuse küljele, esipuki alla. See sisaldab kõiki mehhanisme, mis on vajalikud ettenihke või keerme sammude reguleerimiseks. Ettenihke või keerme sammude reguleerimine toimub vastavate trumlite abil, mis asuvad ettenihkekasti esiküljel.

Supordigrupp

Supordigrupp fikseerib ja käitab lõikamist. See koosneb viiest põhiosast: supordikast, supordiplaat, alumine liugur, risttugi ja ülemine liugur.

Supordikast

Supordikast on kinnitatud supordiplaadile. See sisaldab mehhanisme supordi piki- ja ristisuunaliseks ettenihkeks ning keermestamisel käigukruvi mutri käitamiseks, samuti supordi käsiettenihke mehhanismi.

Supordiplaat

Supordiplaat asub korpuse juhikutel. Kõik ülejäänud supordikasti osad on kinnitatud supordiplaadi külge. Alumine liugur liigub põikisuunaliselt supordiplaadi juhikutel. Lühikeste koonuste käsitreimiseks saab risttuge pöörata 90º alumise liuguri suunas mõlemas suunas ja fikseerida sobivate poltide ja mutritega soovitud asendisse. Ülemist liugurit, millele on kinnitatud nelja asendiga terahoidik, saab nihutada ainult käsitsi risttoe suunas. Seega võib saavutada lõiketera pikisuunalise, ristisuunalise ja kombineeritud ettenihke.

Keermeindikaator

See seade on kinnitatud supordikastile (käigukruvist vabastatud) keerme sammu jälgimiseks.

Tagapukk

Tagapukk on kinnitatud korpuse juhikutele. See on mõeldud töödeldava detaili kinnitamiseks tsentritevahelisel treimisel ning puurimiseks lõiketera manuaalse ettenihkega.

Tugirauad

Fikseeritud tugiraud on kinnitatud korpuse juhikutele ja liikuv tugiraud supordiplaadi külge.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]