Tractatus theologico-politicus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mitte segi ajada Spinoza traktaadiga "Tractatus Politicus"

"Tractatus Theologico-Politicus"

"Tractatus Theologico-Politicus" ("Teoloogilis-poliitiline traktaat") on Hollandi juudi päritolu filosoofi Baruch Spinoza 1670. aastal ilmunud filosoofiline traktaat teoloogia ja poliitika teemadel, üks varauusaegse filosoofia poleemilisemaid tekste. Traktaat esitas ennetavaid argumente Spinoza hilisema peateose "Eetika" kaitseks, mis ilmus 1677 ja millele Spinoza arvas saavat osaks karmi kriitika.

Avaldamine[muuda | muuda lähteteksti]

Traktaat avaldati anonüümselt 1670. aastal, selle kirjastas Jan Rieuwertsz Amsterdamis. Et kaitsta autorit ja kirjastajat tagakiusamise eest, oli tiitellehel väljaandmiskohana kirjas Hamburg ja kirjastajana Henricus Kunraht. Tekst oli uusladina keeles, mitte igapäevases hollandi keeles, et vältida Hollandi ilmalike võimude tsensuuri.

Filosoofilised mõjud[muuda | muuda lähteteksti]

Kaks "Tractatus Theologico-Politicusele" enim mõju avaldanud filosoofi olid Moses Maimonides ja Thomas Hobbes. Ehkki mõlema vaated esinevad kogu tekstis, mõjutas Maimonides eriti tugevalt Spinoza vaateid religioonile ja Hobbes teksti viimaseid, poliitilisi peatükke.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]