Tirkšliai

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tirkšliai

leedu Tirkšliai
žemaidi Tėrkšlē
poola Tyrkszle

TirksliaiCOA.jpg

Elanikke: 1626 (2001)

Koordinaadid: 56° 16′ N, 22° 18′ E
Tirkšliai (Leedu)
Tirkšliai

Tirkšliai on alev Leedus Mažeikiai rajoonis, Tirkšliai valla halduskeskus. Alevis on keskkool ja raamatukogu. Vene keeles kasutati Tirkšliai kohta vanasti nimekujusid Тыркшли[1] ja Тыркшле.[2]

Tirkšliais asub aastal 1939 valminud kirik. Teised vaatamisväärsused on surnuaed seal asuva kabeliga ja viis teeäärset pühamut alevi keskel. Neist vanim on XVII sajandi alguses ehitatud Viie Südame tulpkabel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Alevit on esimest korda mainitud aastal 1569. Kirikust on esimest korda juttu XVII sajandil. Alev kannatas rängalt nii Põhjasõjas kui ka aastal 1710 puhkenud katkuepideemias.

Aastal 1863 hõivasid ülestõusus osalejad alevi, kuid olid sunnitud sealt Vene armee pealetungi käigus põgenema. Hiljem küüditati tähtsamad ülestõusnud Siberisse. Ülestõusu tagajärjel avati alevis aastal 1867 vene kool.

Leedu Vabadussõja ajal toimus alevis lahing, kus leedu vabatahtlikud said Punaarmeelt lüüa. Kahe maailmasõja vahelisel perioodil oli Tirkšliais veski, mis varustas alevit elektriga. Nõukogude ajal oli Tirkšliai kolhoosikeskus.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntud elanikke[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Тыркшли. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона, Kd. 34 (67) : Трумп — Углеродистый кальций. С.-Петербургъ, 1901., 267 lk.
  2. Тыркшле. Географическо-статистический словарь Российской империи, Kd. 5 (Таарджалъ — Яя). СПб, 1885, 288 lk.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]