Tibor Szamuely

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib ajakirjanikust; ajaloolase kohta vaata artiklit Tibor Szamuely (ajaloolane).

Tibor Szamuely

Tibor Szamuely (27. detsember 1890 Nyíregyháza2. august 1919 Lichtenwörth, Austria) oli juudi rahvusest Ungari kommunistlik poliitik ja ajakirjanik.

Tibor Szamuely töötas pangaametniku ja ajakirjanikuna, astus Ungari Sotsiaaldemokraatlikku Parteisse. Langes Esimeses maailmasõjas 1915. aastal venelaste kätte sõjavangi. 1917. aastal lasti ta vangistusest vabaks. Vahepeal oli ta aga omandanud kommunistliku maailmavaate. Ta organiseeris Moskvas koos Béla Kuniga VK(b)P ungari grupi. 1918. aastal sõitis Szamuely Saksamaale, kus osales Spartakistide Liidu tegevuses koos Karl Liebknechti ja Rosa Luxemburgiga.

3. jaanuaril 1919 pöördus Tibor Szamuely Ungarisse tagasi, kus ta valiti Ungari Kommunistliku Partei Keskkomiteesse ja töötas ajakirjanikuna ajalehe Vörös Újság toimetuses.

Pärast Ungari Nõukogude Vabariigi kehtestamist 21. märtsil 1919 sai temast üks selle juhte, ta oli mitmetel olulistel ametikohtadel (sealhulgas ka sõjanduse rahvakomissar). Ta pooldas äärmuslikke ja vägivaldseid meetodeid. 1919. aasta mai lõpus käis Tibor Szamuely lennukiga Moskvas, kus kohtus Leniniga ja arutas temaga maailmarevolutsiooni perspektiive.

Pärast Ungari Nõukogude Vabariigi kukutamist püüdis Szamuely Austriasse põgeneda, kuid ebaseadusliku piiriületamiskatse käigus lasksid Austria sandarmid ta maha.[1]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli ajaloolase Tibor Szamuely onu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]