Thomas S. Monson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Thomas S. Monson (2009)

Thomas Spencer Monson (21. august 1927 Salt Lake City2. jaanuar 2018 Salt Lake City) oli mormooni kiriku juht, Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku president.

Tööelu[muuda | muuda lähteteksti]

Monsoni Kiriku presidendiks olemise ajal kasvas Kiriku liikmeskond 13 miljonilt ligi 16 miljonini ja kogu maailmas kuulutati välja ning pühitseti kümneid uusi templeid. 2012. aasta oktoobris teatas president Monson muudatusest misjonil teenimise eas, mille tulemusena kasvas kogu maailmas teenivate misjonäride arv kümnete tuhandete misjonäride võrra, kes puudutavad miljoneid elusid.

3. veebruaril 2008, pärast president Gordon B. Hinkley surma, sai temast Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku 16. president. Enne seda teenis ta üle 22 aasta Esimeses Presidentkonnas kolme Kiriku presidendi nõuandjana.

Samuti on ta aastatel 1959 kuni 1962 teeninud Kiriku Kanada misjoni juhatajana, mille peakorter on Torontos Ontarios.

Thomas S. Monson sündis Salt Lake Citys ja lõpetas 1948. aastal Utah’ Ülikooli cum laude ärijuhtimise erialal. Ta õppis magistrantuuris ja teenis ärikooli õppejõuna Utah’ Ülikoolis. Hiljem sai ta ärijuhtimise magistrikraadi Brigham Youngi Ülikoolist. 1981. aastal andis Brigham Youngi Ülikool president Monsonile juura audoktori kraadi. 1996. aastal andis Salt Lake Community Kolledž talle humanitaarteaduste audoktori kraadi ja 2007. aastal sai ta äridoktori aukraadi Utah’ Ülikoolist.

Teise maailmasõja lõpus teenis Monson Ameerika Ühendriikide mereväes. Ta abiellus Frances Beverly Johnsoniga 7. oktoobril 1948 Salt Lake’i templis. Neil on kolm last, kaheksa lapselast ja üksteist lapselapselast.

Monsonil oli silmapaistev karjäär kirjastus- ja trükiäris. 1948. aastal alustas ta koostööd firmaga Deseret News, kus ta töötas juhina selle ajalehe ja ettevõtte Newspaper Agency reklaamiosakonnas. Hiljem sai temast müügijuht Deseret News Pressis, mis on üks lääneosariikide suurim trükiettevõte. Kui ta 1963. aastal Kaheteistkümne Apostli Kvoorumi liikmeks asetati, oli ta selle ettevõtte peadirektor. Ta teenis palju aastaid firmas Deseret News Publishing juhatuse esimehena. President Monson oli Printing Industry of Utah’ president ja endine Printing Industries of America juhatuse liige.

Alates 1969. aastast teenis Monson Ameerika skaudiorganisatsiooni riikliku juhatuse liikmena.

1981. aasta detsembris määras Ameerika Ühendriikide president Ronald Reagan Monsoni teenima Presidendi Erasektori Algatuse Rakkerühmas. Ta teenis selles kutses kuni 1982. aasta detsembrini, kui rakkerühm oma töö lõpetas.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

1966. aastal anti Monsonile Utah’ Ülikooli väljapaistva vilistlase auhind. Samuti sai ta Ameerika Skaudiorganisatsiooni Hõbekaru auhinna (1971), prestiižse Hõbepiisoni auhinna (1978) ja rahvusvahelise skautluse kõrgeima autasu Pronkshundi (1993). 1997. aastal sai ta Minutimehe auhinna Utah’ Rahvuskaardilt ja Eeskujuliku Meessoo auhinna Brigham Youngi Ülikoolilt. 1998. aastal anti president ja õde Monsonile Continuum of Caring Humanitarian autasu Charity of St. Joseph Villa õdede poolt.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]