Tehispuit
Tehispuit ehk insenerpuit on tööstuslikult toodetud puidumaterjal, mis koosneb looduslikust puidust ja sideainetest. Seda kasutatakse laialdaselt ehituses, mööblitootmises ja sisekujunduses tänu selle tugevusele, mitmekülgsusele ja keskkonnasõbralikkusele.
Tehispuidu eelised hõlmavad suurt mõõtmete stabiilsust, suuremat tugevust ja väiksemat materjalikadu võrreldes loodusliku puiduga. Seda toodetakse mitmesugustes vormides, sealhulgas vineerina, OSB-na (orienteeritud laastplaat), MDF-na (keskmise tihedusega puitkiudplaat) ja liimpuiduna.[1]
Tüübid[2]
[muuda | muuda lähteteksti]- Vineer – koosneb mitmest õhukesest puidulehest, mis on omavahel risti kihiti liimitud. See suurendab materjali tugevust ja vähendab deformatsiooni. Vineeri kasutatakse laialdaselt ehituses, mööblis ja laevaehituses.
- OSB (orienteeritud laastplaat) – on valmistatud suurtest puitlaastudest, mis on seotud sünteetiliste liimidega ja pressitud mitmekihiliseks plaadiks. OSB on tuntud suure tugevuse ja niiskuskindluse poolest ning seda kasutatakse sageli ehituses ja seinakatetes.
- MDF (keskmise tihedusega puitkiudplaat) – on peenestatud puidu kiududest valmistatud tihe ja sile materjal, mida kasutatakse peamiselt mööblitootmises ja interjööridisainis. MDF on kergesti töödeldav ning seda saab katta spooni, laminaadi või värviga.
- Liimpuit – on toodetud liimitud puidulamellidest, mis tagavad suure kandevõime ja stabiilsuse. Seda kasutatakse sageli konstruktsioonielementidena, näiteks talades ja postides.
Kasutusalad
[muuda | muuda lähteteksti]Tehispuitu kasutatakse mitmesugustes rakendustes, sealhulgas
- ehituses: seinapaneelid, talad, põrandad
- mööblitootmises: lauad, kapid, riiulid
- sisekujunduses: seinakattematerjalid, dekoratiivpaneelid
- pakenditööstuses: kaubaalused, kastid
Eelised ja puudused[3]
[muuda | muuda lähteteksti]Eelised
- Keskkonnasõbralikkus – vähendab loodusliku puidu tarbimist
- Struktuurne tugevus – suurem kandevõime ja ühtlane kvaliteet
- Vormistabiilsus – vähem kahanemist ja paisumist võrreldes massiivpuiduga
Puudused
- Keemilised sideained – mõned liimid võivad sisaldada formaldehüüdi
- Niiskustundlikkus – võib vajada täiendavat kaitset niiskuse ja hallituse eest
Keskkonnamõju
[muuda | muuda lähteteksti]Tehispuidu tootmisel kasutatakse sageli taaskasutatud puitu ja kiiresti taastuvaid puiduallikaid, mis aitab vähendada metsade raiekahjusid. Samas võib tootmisprotsessis kasutatav keemia mõjutada siseõhu kvaliteeti, mistõttu arendatakse järjest keskkonnasõbralikumaid liime ja tootmismeetodeid.[4]
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]Muud allikad
[muuda | muuda lähteteksti]- Forest Products Laboratory. Wood Handbook – Wood as an Engineering Material. USDA, 2010.
- Cai, Z., Senalik, C. A., & Ross, R. (2021). Mechanical properties of wood-based composite materials. Chapter 12 in FPL-GTR-282, 12-1.
- Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Production of Wood-based Panels
- Mao, Y., Hu, L., & Ren, Z. J. (2022). Engineered wood for a sustainable future. Matter, 5(5), 1326-1329.