Mine sisu juurde

Teenistuslaev

Allikas: Vikipeedia
Sõjalaevad 2014
Soome piirivalvelaev ja politseikaater 2011

Teenistuslaev on veekogul riigi- või muu asutuse olulise mittetulundusliku funktsiooni täitmiseks või tagamiseks mõeldud laev; samuti vastav kaater või paat.

Jagunemine[muuda | muuda lähteteksti]

Teenistuslaevad on üldjuhul:

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Teenistuslaevade ehitamisel, kasutamisel ega eelarvestamisel ei lähtuta reeglina majanduslikust (ärilisest) tasuvusest, vaid riigi või ühiskonna vajadustest konkreetse olulise riikliku funktsiooni (riigikaitse, keskkonnakaitse, korrakaitse, haridus vms) efektiivsel ja jätkusuutlikul täitmisel. Seda võimaldab asjaolu, et teenistuslaevade kasutamist rahastatakse tavaliselt riigieelarvest kindla suurusjärgu ulatuses, sõltumata laevade tegevuse tulemusel kogutavatest võimalikest trahvidest, lõivudest või muudest tasudest. See ei välista säästlikkuse nõudeid teenistuslaeva projekteerimisel.

Teenistuslaevadel on tavaliselt laevanduses üldlevinust rangem teenistuskorraldus, mis toetab vastutus- või riskirikka funktsiooni efektiivsemat täitmist, aga ka võimaliku sunni või jõu korrektsemat rakendamist. Samuti on üldjuhul kasutusel määratud vormiriietuskomplektid ja tunnused.

Sama asutuse teenistuslaevad on tavaliselt määratud värvilahenduse, märgistuse või tähistusega. Riigiasutuse teenistuslaevadel võib olla ka spetsiaalne (näiteks riigilipust stiliseeritud) laevalipp.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]