Tasuta tarkvara

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib tasuta jagatavast tarkvarast, vaba (piiranguteta) tarkvara kohta vaata artiklit Vabavara.

Tasuta tarkvara ehk priivara (inglise keeles freeware) on tasuta levitatav tarkvara. Selle kasutamisel võidakse ette näha kasutuskoha, -aja, -viisi või muid piiranguid. Samuti võib olla kasutajal endal keelatud tasuta tarkvara paljundada ja levitada. Tasuta tarkvara lähtekood ei pruugi olla avalik.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

"Tasuta tarkvara" ehk "priivara" tuleb inglise keele sõnast freeware, kusjuures sõnal free on antud juhul tähendus "tasuta", mitte "vaba". Tasuta tarkvara on saadaval tasuta ja annab enamasti ainult väga piiratud õigusi kasutajatele.

"Vabavara" ehk "Vaba tarkvara" vastab inglise keele mõistele free software, kus sõna free viitab vabadustele, mis antakse tarkvara kasutajatele. Vaba tarkvara lähtekood on avalik, kasutajal on õigus teha lähtekoodis muudatusi ning neid levitada kas tasuta või tasu eest.

Heiki Vallaste arvutisõnastik pakub freeware vasteks kas "priivara" või "tasuta tarkvara"[1]. Pingviin.org Linux-kasutajate kogukond hoiatab terminite "tasuta tarkvara" ja "vabavara" segamini ajamise eest[2], mida võib mõnelt vanemalt veebisaidilt leida[3][4].

Mõned väljatoodud litsentsipiirangud[muuda | muuda lähteteksti]

Mõned tuntumate tasuta tarkvara nimetuste litsentsid keelavad selle tarkvara organisatsioonides kasutamise (sh ärides, mittetulundusühingutes, õppe-eesmärkideks jne), piirates kasutuseesmärgid vaid kodusteks või isiklikeks.

Isikliku eesmärgi klausel litsentsis võib kasutuse piiri ähmastada, põhjustades küsimusi, et kas niisugust tarkvara võib kontoris kasutada või mitte. Sellistel puhkudel on võib soovitada järgmist:

  • Sellist tarkvara ei tohiks näiteks kontoris hoida, sõltumata sellest, kas see on arvutis või välisel andmekandjal (laserplaadi või ketta peal). Kui tegemist on sülearvutiga, peab selle omanik olema eraisik ja mitte organisatsioon.
  • Kodustes tingimustes kasutamine on üldiselt lubatud. Võimalik, et isikliku eesmärgi klausel näeb ette olukorda, kus tarkvara võib paigaldada organisatsioonile kuuluvale tööarvutile, mis asub kodus või organisatsioonile kuuluvale sülearvutile, mida kasutatakse valdavalt kontoriväliselt ning mida kontoris ei hoita. Arvuti tagasiminekul kontorile (näiteks leiab töötaja uue töökoha) tuleks niisugune tarkvara arvutist eemaldada.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Heikki Vallaste. "e-Teatmik, freeware". Vaadatud 16.07.2020.
  2. "Pingviini Viki, priivara". Vaadatud 16.07.2020.
  3. Vabavara.ee. Eestikeelne tasuta tarkvara kataloog, kus kutsutakse tasuta tarkvara ekslikult vabavaraks. Vaadatud 16.07.2020. Eesti.
  4. VabaVaraVeeb. Eestikeelne tasuta tarkvara kataloog, kus sõltumata veebisaidi nimest, suur osa pakutud tarkvarast ei ole vabavara. Vaadatud 16.07.2020. Eesti.