Tasuta tarkvara

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tasuta jagatavast tarkvarast, vaba (piiranguteta) tarkvara kohta vaata artiklit Vabavara.

Tasuta tarkvara ehk priivara (ka vabavara; inglise keeles freeware) on tasuta levitatav tarkvara. Selle kasutamisel võidakse ette näha kasutuskoha, -aja, -viisi või muid piiranguid. Samuti võib olla kasutajal endal keelatud priivara paljundada ja levitada. Tasuta tarkvara lähtekood ei pruugi olla avalik.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Tasuta tarkvara algselt levinud terminikuju "vabavara" peetakse eksitavaks, kuna see on liiga sarnane sama valdkonna teise tähendusega terminile "vaba tarkvara". Kui priivara on enamasti vaba ainult tasust, siis vaba tarkvara on vaba fundamentaalsemas mõttes: selle levitamisele ja (taas-)kasutamisele seatavate piirangute hulka püütakse mitmesuguste litsentside kasutamisega minimeerida ja selle lähtekood on vabalt saadaval, st avatud.

Eesti arvutisõnastikud pakuvad freeware esmavastena "priivara", sj Heikki Vallaste jätab "vabavara" freeware vastete seast üldse välja[1]. Ka Pingviin.org Linuxi-kasutajate kogukond soovitab "vabavara" kasutamist freeware tähenduses vältida[2].

Mõned väljatoodud litsentsipiirangud[muuda | muuda lähteteksti]

Mõned tuntumate tasuta tarkvara nimetuste litsentsid keelavad selle tarkvara organisatsioonides kasutamise (sh ärides, mittetulundusühingutes, õppe-eesmärkideks jne), piirates kasutuseesmärgid vaid kodusteks või isiklikeks.

Isikliku eesmärgi klausel litsentsis võib kasutuse piiri ähmastada, põhjustades küsimusi, et kas niisugust tarkvara võib kontoris kasutada või mitte. Sellistel puhkudel on võib soovitada järgmist:

  • Sellist tarkvara ei tohiks näiteks kontoris hoida, sõltumata sellest, kas see on arvutis või välisel andmekandjal (laserplaadi või ketta peal). Kui tegemist on sülearvutiga, peab selle omanik olema eraisik ja mitte organisatsioon.
  • Kodustes tingimustes kasutamine on üldiselt lubatud. Võimalik, et isikliku eesmärgi klausel näeb ette olukorda, kus tarkvara võib paigaldada organisatsioonile kuuluvale tööarvutile, mis asub kodus või organisatsioonile kuuluvale sülearvutile, mida kasutatakse valdavalt kontoriväliselt ning mida kontoris ei hoita. Arvuti tagasiminekul kontorile (näiteks leiab töötaja uue töökoha) tuleks niisugune tarkvara arvutist eemaldada.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Heikki Vallaste. "e-Teatmik, freeware". Vaadatud 21.08.2011. Eesti.
  2. "Pingviini Viki, priivara". Vaadatud 21.08.2011. Eesti.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]