Tartu lauluväljak

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Vaimulik laulupidu Tartu lauluväljakul, 12. juuni 2010.

Tartu lauluväljak (harvemini Tähtvere lauluväljak) asub Tartus, Tähtvere ja Supilinna servas mäenõlval.

Lauluväljakul toimuvad kontserdid, laulu- ja tantsupeod, spordiüritused ja teatrietendused. Muuhulgas on lauluväljakul aastaid avatud Tartu maraton. Lauluväljaku omanik on Sihtasutus Tartu Lauluväljak.

Tartu laululava pindala on ligikaudu 1 hektar. Laulukaare kõrgus on 28 m, laius 54 m ja sügavus 42 m. Laulukaar on hüperboolse paraboloidi kujuline akustiline ekraan, mis peegeldab heli ainult üks kord.

Pealtvaatajate tribüün ja lava astmestik moodustavad ühtse ovaalse, amfiteatrit meenutava terviku. Tribüün jaguneb 4 sektoriks, milles on kokku 10 000 istekohta, mäenõlvadele mahub kuni 5000 kuulajat.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene laululava valmis Tähtveres 1965. aastal. 1969. aastal tähistati seal saja aasta möödumist esimesest üldlaulupeost meestelaulupeoga, kaks nädalat enne XVII üldlaulupidu 28.-29. juulil Tallinnas.

1985. aastaks oli laululava amortiseerunud, kevadel otsustati see lammutada. Uue hoone konkursi võitis arhitekt Roman Smuškin. Ehitamiseni jõuti siiski alles 1989. aastal, laululava valmis 1994. Kokku maksis ehitus umbes 20 miljonit krooni.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu lauluväljaku panoraam