Mine sisu juurde

Tallinna vapp

Allikas: Vikipeedia
Tallinna täisvapp
Tallinna täisvapp Tallinna raekoja seinal
Harju värav Tallinna linnamüüris.
Värava kohal Tallinna täisvapp.
Foto umbes 1870. aastast
Tallinna vapp linnavalitsuse sildil 19. ja 20. sajandi vahetuse ajast.

Tallinna vapp on Harju maakonnas asuva Eesti linna Tallinna vapp.

Täisvapp[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna täisvapi kilp on kuldne ning sellel on kolm sinist kuldsete kroonidega sammuvat otsavaatavat (passant guardant) lõvi (leopardi). Kiiver on hõbedane, suletud varbsilmikuga ja punase voodriga. Kaelakaitsel on kuldne kett punase juveeliga. Kiivriehiseks on kuldsest punaste juveelidega kiivrikroonist tõusev punases rüüs rinnal ristatud kätega kuldse krooniga naisekuju. Naise nägu ja käed on heleda ihu värvi, juuksed on kuldsed. Hõlst on pealt sinine, seest kuldne.

Suur vapp[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna suureks vapiks nimetatakse täisvapi vapikilpi ilma muude heraldiliste atribuutideta. Kuldsel vapikilbil on kolm sinist sammuvat, otsavaatavat (passant guardant) kuldse krooniga lõvi (leopardi).

Vapil olevad lõvid on Eesti sümbolitest vanimad. Neid on kasutatud juba alates 13. sajandist. Kolme sinise sammuva lõviga (leopardiga) kuldne vapikilp põhineb Taani vapil, mille kasutamise õiguse andsid, traditsiooni järgi, siinse maa isandateks saanud Taani kuningad Tallinna linnale ja Harju-Viru rüütelkonnale.

Väike vapp[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna väike vapp

Tallinna väikesel vapil on hõbedane rist punasel väljal.

Tallinna väike vapp on ühtlasi Harjumaa vapiks, ulatub Taani aega ning kujutab nn Dannebrogi risti.

Dannebrogi kujundus on omakorda seotud Jeruusalemma, Rhodose ja Malta Püha Johannese Suveräänse Sõjalise Hospitaliitide Ordu ehk Malta ordu lipu ja vapiga.[viide?]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]