Tallinna Tehnikaülikooli elektroonika kateeder

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tallinna Tehnikaülikooli elektroonika kateeder (kuni 1989. aastani Tallinna Polütehnilise Instituudi elektroonika kateeder) oli Tallinna Tehnikaülikooli kateeder, mis asutati 1962. aastal. Kateeder moodustati teoreetlise ja üldelektrotehnika kateedri baasil.

Elektroonika kateeder viis alguses õppetööd läbi tööstuselektroonika erialal, hiljem elektroonika erialal. Lõpetajatele anti elektroonikainseneri kutse.

Kateedri loomisel 1962.a. oli juhtivaks tegijaks selle esimeseks juhatajaks saanud Paul Plakk. Seejärel olid kateedri juhatajateks Otto Pikkov (1968–1978), Uljas Tamm (1978–1983), Enn Velmre (1983–1988) ja Mart Min (1988–1992).

1985. aastal liideti Elektroonika kateedriga Mõõtesüsteemide uurimislabor.

Kateedri põhjal moodustati 1992. aastal TTÜ-s toimunud reformide käigus elektroonikainstituut.

Elektroonika õppekava[muuda | muuda lähteteksti]

Elektroonika õppekava oli elektroonikainseneride koolitamise õppekava.

Elektroonikainseneride koolitamist alustati TPIs (TTÜs) 1960. aastate alguses peamiselt selle jaoks loodud Elektroonika kateedris (hilisem Elektroonikainstituut). Õppekava nimetuseks oli alguses Tööstuselektroonika (NSVL üleliiduline õppekava 0612). Nimetus viitab elektroonika tööstuslike rakenduste käsitlemise ülekaalukale osale selles õppekavas. Eraldi spetsialiseerumine oli pooljuhtseadiste tehnoloogia, mille puhul erialane õpe toimus peamiselt Keemiateaduskonnas.

1974. aastal mindi üle uuele Elektroonika õppekavale ja järgmisest aastast alates kahekordistati üliõpilaste iga-aastast vastuvõttu (50 üliõpilase peale).[1] Ka see kuni 1992. aastani kasutusel olnud õppekava oli NSVL Üleliidulise õppekava (0612) ajakohastatud versioon. Individuaalse õppekava alusel oli võimalik kitsam spetsialiseerumine, näiteks meditsiinielektroonika alal.

Alates 1992. aastast kehtestati uus TTÜ Elektroonikainstituudis koostatud Elektroonika õppekava. Õppeainete osas arvestati selles üldiselt kehtestatud õppeainete jaotamist alusõppe-, põhiõppe- ja eriala-aineteks. Peamiselt erialaste õppeainet osas tekkis üliõpilastel võimalus valida õppeaineid et nii saavutada oma väljaõppes enda jaoks parim erialane spetsialiseerumine.

Hiljem jaotati õppekava bakalaureuseõppe (nominaalselt 4 aastat kestev) ja magistriõppe (nominaalselt 2 aastat kestev) kavadeks.

Algselt 4-aastasest bakalaureuseõppe kavast sai varsti 3-aastane õppekava, mistõttu selles õppekavas toimus küllalt suuri muutusi. Summaarne õppeaeg bakalaureuse- ja magistriõppes sai uuesti võrdseks 5 aastaga, nagu see oli olnud varasemal ajal.

Elektroonika õppekava järgedeks olid "Elektroonika ja biomeditsiinitehnika" ning selle järel "Elektroonika ja bioonika" õppekavad.

Alates 2015. aastast on õppekava nimetuseks bakalaureuseõppes Elektroonika ja telekommunikatsioon ja magistriõppes Elektroonika ja kommunikatsioon.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. (1986). Tallinna Polütehniline Instituut 1936-1986. Tallinn: Valgus. Lk 319. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]