Vanasadama kruiisiterminal

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tallinna Sadama kruiisiterminal)

Vanasadama kruiisiterminal on kruiisilaevade terminal Tallinnas Vanasadamas, mis koos suures osas selle katusele rajatud 850 meetri pikkuse promenaadiga avati 15. juulil 2021.

Terminalihoone projekteerisid arhitektid büroodest Salto AB ja Stuudio Tallinn. Terminali ja promenaadi ehitas YIT Eesti AS. Promenaad ühendab mereääre Kultuurikilomeetriga ja avab linnarahvale vaba aja veetmiseks seni ligipääsmatu sadamaala.[1]

Keskkonnasäästlik lahendus[muuda | muuda lähteteksti]

2021. aastal avatud kruiisiterminal on piirkonna kõige tänapäevasem, loodud keskkonda ja jätkusuutlikkust silmas pidades. Energiat toodavad terminalile Põhjamaade kliimale kohandatud päikesepaneelid ning kütab-jahutab soojuspumba abiga mereenergia, mis muudab selle aastaringselt kasutatavaks.[2] Soojusvaheti lahendus on Eestis unikaalne. Süsteemi soojusvaheti sarnaneb plaatsoojusvahetiga, aga see on ehitatud betoonist ning oluliselt suuremate mõõtmetega. Suurem veemass aitab ühe tegurina ära hoida vee jäätumise soojusvahetis. Lisaks on vee tsirkuleerimine soojusvahetis 10 korda väiksem kui algselt planeeritud soojusvahetil. Sellest tulenevalt on ka elektrikulu 10 korda väiksem.[3]

Tegevused kruiisisadamas[muuda | muuda lähteteksti]

Terminal saab korraga mahutada 2000 inimest, kus lisaks laevade vastuvõtule saab korraldada järgmisi üritusi: konverentsid, seminarid, messid, festivalid, filmivõtted, kontserdid, teatrietendused, firmaüritused, erapeod ja palju muud.[4]

Igal aastal teenindab Tallinna Sadam üle poole miljoni kruiisituristi ja võtab vastu üle 300 kruiisilaeva. Tallinna Sadamas peatuvad ligikaudu 40 kruiisifirma laevad, esindatud on näiteks kruiisifirmad Carnival Corporation, Norwegian Cruise Line, Royal Caribbean, MSC, Costa Cruises, Aida Cruises, Princess Cruises, Holland America, P&O, TUI, Pullmantur, Azamara, Crystal, Fred Olsen, Saga ja paljud teised.

Teenused ja ligipääs[muuda | muuda lähteteksti]

Turismiinfo, suveniiripoed, restoran, tualetid, jalgrataste rent, ekskursioonibussid, takso, Wi-Fi.

Pääs kruiisialale toimub Logi ja Rumbi tänava ristmikult. Kruiisialale pääseb kruiisiväravast, mis asub A-terminali sõidukite pääsla merepoolses küljes.

Promenaad[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna Sadama rajatud ja kõigile avatud 850-meetrine katusepromenaad lookleb Vanasadamas loodemuulil üle kruiisiterminali katuse, ühendades mereääre Kultuurikilomeetriga. Katusepromenaadilt avanevad vaated merele, sadamale, laevadele ja linnale. Istumisalad, mänguväljak, välijõusaal, avarate terrassidega restoran, haljastus ja Eesti kunst loovad värskele linnaruumile eriti elava õhkkonna. Kruiisiterminali väliala ilmestab Eesti kunstnik Argo Männiku teos "Laine".[5]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • 26. aprill 2022 Monocle disainipreemia parima avaliku ruumi kategoorias
  • 30. september 2021 Tallinna ettevõtlusauhindade gala preemia "Arendusprojekt 2021" võitja. Konkursi eesmärk oli tunnustada ettevõtjaid ja organisatsioone, kelle teostatud kinnisvara arendusprojektid aitavad kaasa kaasaegse, ettevõtlust või turismi soosiva linnaruumi kujundamisele ning atraktiivse elukeskkonna loomisele.[8]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Toomas Pott (15.07.2021). "Tallinnas avati uus kruiisiterminal". ERR. Vaadatud 21.03.2022.
  2. Tallinna Sadam. "Uus linnaruum Tallinnas — kruiisiterminal ja katusepromenaad Vanasadamas". Tallinna Sadam. Vaadatud 21.03.2022.
  3. "Anna oma hääl parimatele "Aasta tegu" ja "Aasta innovatsiooniprojekt" nominentidele". Digilahendus. 11.10.2021. Vaadatud 21.03.2022.
  4. https://www.ts.ee/kruiisiala/
  5. ERR (06.03.2021). "Vanasadama kruiisiterminali väliala hakkab ilmestama Argo Männiku skulptuur "Laine"". ERR. Vaadatud 21.03.2022.
  6. ERR (30.03.2022). "Galerii ja video: aasta betoonehitis on Tallinna sadama kruiisiterminal". ERR. Vaadatud 2.04.2022.
  7. ERR (01.02.2022). "Selgusid arhitektuuripreemiate laureaadid". ERR.
  8. Priit Liiviste (01.10.2021). "Selgusid Tallinna selle aasta parimad ettevõtlusteod. Abilinnapea Aivar Riisalu: tänavu laekus konkursile rekordarv kandidaate". Pealinn. Vaadatud 21.03.2022.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]