TOSLINK

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
TOSLINK
TOS LINK clear cable.jpg

Toslinki optiline pistik (JIS F05)
Tüüp Optiline digitaal heli liides
Toote ajalugu
DisainerToshiba
Disainitud1983
TootjaToshiba
Toodetudalates 1983
Spetsifikatsioonid
Pikkuskuni 10 m
Käigult vahetatavJah
VälineJah
HelisignaalJah
KaabelAPF või PCF
KontaktJah
ElektrilineEi
AndmesignaalValgusimpulss
Bitilaius32 bit
RibalaiusOrginaalselt 3.1 Mbit/s: nüüd kuni 125 Mbit/s
ProtokollS/PDIF

TOSLINK (sõnadest Toshiba-Link) on S/PDIF liidese optiline versioon ja pistikühendus heli edastamiseks läbi valguskaabli. On levinud koduelektroonika seadmetel nagu DVD mängijad, DAT-kassetid, Arvutid, mängukonsoolid ja AV-ressiiveritel, mis dekodeerivad kahel kanalil tihendamata PCM heli või tihendatud 5.1/7.1 ruumilist heli nagu Dolby Digital või DTS. TOSLINK ühendusel pole piisavat ribalaiust, et kanda üle Dolby TrueHD, DTS-HD ega DTS-HD Master Audio koodekiga heli[1]. TOSLINKi eeliseks on, et see on müravaba[2].

Kullatud otstega TOSLINK kaabel, mis praktiliselt ei ole parem tavalisest TOSLINK kaablist.

TOSLINKil on palju erinevaid pistikühendusi, kuid neist kõige populaarsemad on EIAJ/JEITA RC-5720, CP-1201 ja JIS C5974-1993 F05. Optililist signaali kantakse üle punase valgusdioodi lainepikkusega 650 nm. Kuna kasutatakse tavalist valgusdioodi on see lahendus odav ja lihtne implementeerida[3]. Kasutatavad kiudoptilistekaablid on kas APF (all-plastic fiber) ehk täisplastik või PCF (plastic-clad silica fiber) ehk plastik kattekihiga kaablid. Turul on ka levinud kullatud otsadega TOSLINKi kaablid, mis tegelikult signaali edastusele kaasa ei aita.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

TOSLINKI kiudoptilinekaabel, mille ühte otsa valgustatakse eemalt.

Toshiba lõi TOSLINKi, et edastada PCM heli enda toodetud CD mängjate ja heli ressiiverite vahel. Tarkvarakihil kasutab TOSLINK S/PDIF liidest (Sony/Philips Digital Interface)[4][5], riistvarakihil kasutab aga valguskaablit tavalise RCA-pistikühenduse koaksiaalkaabli asemel. TOSLINK muutus populaarseks ühenduseks CD mängjatel, nüüd leiab neid tihti video edastamise seadmetel (DVD ja Blu-ray mängjatel, digiboksidel ja mängukonsoolidel), et ühendada digitaalne audio Dolby Digital/DTS dekooderitega. Selle kaabli nimi on registreeritud kaubamärk, mis on loodud sõnadest TOShiba ja LINK. On levinud ka variatsioone antud nimest nagu TOSlink, TosLink ja Tos-Link, standardi üldine nimi on EIAJ optical.

Disain[muuda | muuda lähteteksti]

Valguskaabel on kiudoptilinekaabel, milles on valgusjuhe, mida ümbritseb kattekiht. Valgusekiir siseneb kiudu ning peegeldub piki kiudu ümbritsevat kattekihti edasi.

TOSLINKi kaableid on kolme tüüpi:

  • APF (All-Plastic Fiber) ehk täisplastik kiudoptilinekaabel
  • PCF (Plastic-Clad Fiber) ehk plastik kattekihiga kiudoptilinekaabel
  • Ränikaabel

Täisplastik kaablite südamikus on plastmassist kiud ning neid ümbritseb plastmassist kattekiht. Plastik kattekihiga kaablite südamik on puhtast ränist ning neid ümbritseb plastmassist kattekiht. PCF kaablid on loodud keskmise vahemaa ühenduste jaoks. Ränikaabli südamik ja kattekiht on mõlemad ränist ning on mõeldud pikkadeks ühendusteks. Antud kaablite andmeedastus kaod vähenevad loetud järjekorras. Üldiselt on kaablid täiesti plastikust 1 mm südamikuga ning kvaliteetsemad kaablid on mitmekiulised kvartsist südamikuga, olenevalt vajaminevast ribalaiusest 20-125 Mb/s. TOSLINKi kaablid tavaliselt kuni 5 m pikkused, mille praktiline maksimum pikkus on, usaldusväärse ühenduse säilitamiseks, 10 m[6]. Kuid uumatel koduelektroonika seadmetel on võimalik edukalt kasutada 30 m ühendust isegi odavate kaablitega. Kaablit on võimalik jäädavalt kahjustada, kui painutada seda liiga terava nurga ümber. TOSLINKI kaablid edastavad valgusimpulsse lainepikkusega 650 nm (~461.2 THz) ning seetõttu ei mõjuta neid maanduses olev müra ega raadiosageduslik interferents.

Mini-TOSLINK[muuda | muuda lähteteksti]

Mini-TOSLINK on standardiseeritud pistikühendus, mis on väiksem kui tavaline kandiline TOSLINK pistikühendus ning on ka olemas adapterid, et ühendada täis mõõdus TOSLINK kaabel Mini-TOSLINK pessa. Mini-TOSLINKi pistikühendus on peaaegu samas mõõdus, kui 3.5 mm pulkpistik. Mõnedel sülearvutitel ja kaasaskantavate digitaalse heli edastamise seadmetel, nagu Google Chromecastil, Apple AirPort Expressil ja iPod Hi-Fil on kaks ühes Mini-TOSLINK ja 3.5 mm pulkpistiku pesad, milles on võimalik kasutada mõlemaid ühendusi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ashley Doyle. "A Guide to Navigating Cables: Which Is Which?". TurboFuture, 5 Detsember 2017. Vaadatud 10.05.2020.
  2. "Fiber-Optic Devices TOSLINK". Märts 2008. Vaadatud 10.05.2020.
  3. Joe Cornwall. "TOSLINK Interconnect History & Basics". Audioholics, 20 September 2020. Vaadatud 10.05.2020.
  4. "S/PDIF". PCmag. Vaadatud 10.05.2020.
  5. Intel. "S/PDIF Information". Intel, 21 Juuli 2017. Vaadatud 10.05.2020.
  6. "SPDIF". ePanorama. Vaadatud 10.05.2020.