Tšintšilja

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See artikkel See artikkel räägib villakhiirlaste sugukonna tšintšilja perekonnast. Kodustatud tšintšilja kohta vaata artiklit Tšintšilja (koduloom).

Tšintšilja
Kodustatud tšintšilja jooksmas
Kodustatud tšintšilja jooksmas
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Klass Imetajad Mammalia
Selts Närilised Rodentia
Sugukond Villakhiirlased Chinchillidae
Perekond Tšintšilja Chinchilla
Tšintšilja koduse lemmikloomana, standardvärvuses
Noor mittekodustatud pikasabaline tšintšilja Tšiilis
Pikasabalise tšintšilja looduslik elupaik Andides Tšiilis

Tšintšilja (ld Chinchilla) ehk villakhiir on Lõuna-Ameerika näriliste perekond, kuhu kuulub kaks liiki:

Tšintšiljad on öise eluviisiga taimtoidulised loomad, kes elavad suurtes kolooniates. Nende looduslik elupaik on Andides, üks liik elab kõrgemal mägedes, teine kuivadel mäejalamitel. Mõlemad liigid on ohustatud ja Maailma Looduskaitseliidu (IUCN) punases nimekirjas[3].

Nimest[muuda | muuda lähteteksti]

Nime Chinchilla (hisp 'väike tšintša') on tšintšilja saanud kohaliku tšintša rahva järgi[4][5], kelle kultuur valitses Peruu rannikul alates 10. sajandist ja kes hääbusid 16. sajandil.

Sõnavara[muuda | muuda lähteteksti]

Kodustatud tšintšiljat kasvatatakse alates 20. sajandist karusloomakasvandustes ning neist on aretatud erineva karvkattevärvusega isendeid.Tema genotüüp sisaldab mõlema metsiku tšintšiljaliigi geene[6], kuid lühisabalise tšintšilja geneetilist materjali on kaduvväike osa. Ka fenotüübilt on kodustatud tšintšilja sarnasem pikasabalise tšintšiljaga. Karusloomade ja lemmikloomade kohta käivas erialakirjanduses kasutatakse kodustatud tšintšilja kohta perekonna nimetust "tšintšilja".

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Tšintšiljaperekonna mõlemat liiki iseloomustab väga tihe karvkate (60–75 karva ühest karvanääpsust). Tšintšilja on maismaaloomadest tihedaima karvaga loom. Tšintšilja esijalad on lühemad võrreldes tugevate tagajalgadega, ta on kiire jooksja ja osav hüppaja, hüppe pikkus võib ulatuda pooleteise meetrini. Tšintšiljal on hea kuulmine ja haistmine, nägemine jääb mõlemast maha. Hämaruses aitavad orienteeruda tšintšilja ülipikad kompimiskarvad ("vurrud").

Tšintšilja on sotsiaalne loom ja seltsingus elav[7]. Ta on hämaruses aktiivne, päeval tukub varjulistes kohtades. Tšintšilja on pikaealine loom, keskmine eluiga on kuni 10 aastat [8], kuid vanim kodustatud tšintšilja elas 29-aastaseks[9]. Tšintšilja looduslik toit on peaaegu kõikide taimede lehed liigi taimevaeses elukeskkonnas, aga ka viljad, seemned ja isegi väikesed putukad. Looduslikud vaenlased on röövlinnud, kaslased, maod ja koerlased. Tšintšiljal on eri kaitsetaktikaid. Lisaks kiirusele ja jälitaja eest osavale põiklemisele on veel üks kaitsetaktika ründaja pritsimine uriiniga ja väikese osa karva lahtilaskmine haarava kiskja lõugade vahele.

Suguküpseks saab tšintšilja umbes kaheksa kuu vanusena ning liigil esineb sooline dimorfism (emasloom on isasloomast suurem). Pesa tehakse kividevahelistesse tühemikesse, emasloom poegib üks kuni kaks korda aastas ning tiinus on närilise kohta pikk (peaaegu neli kuud). Pojad on sündides nägijad ja liikumisvõimelised[10].

Asurkonna käekäik[muuda | muuda lähteteksti]

Varem asustasid tšintšiljad Tšiili, Peruu, Argentina ja Boliivia rannikualasid ja mäestikke. Metsaraie ja põllupidamine, mis algas juba 16.–17. sajandil, hävitas liigi looduslikke elupaiku. Samuti kujutas ohtu küttimine karusnaha pärast. Juba kohalikud indiaanihõimud oskasid hinnata ja kasutada tšintšilja karusnahka, ent 18. ja 19. sajandil algas tšintšiljade asualal tõeline röövküttimine[11], mis viis loomad looduses hävimise äärele. Juba 1914. aastal väitis üks teadlane, et tšintšiljad on välja suremas. Viis aastat pärast intensiivset metsatööd Jujuy Provintsis Argentinas ei õnnestunud enam leida ühtegi isendit. 1953. aastaks arvati asurkond olevat Tšiilis hävinud, aga 20.–21. sajandi vahetusel leiti tšintšiljad elutsemas Antofagasta piirkonnas. Boliivias ja Peruus on tšintšilja asurkond arvatavasti välja surnud, kuigi 1984. aastal ühest Cerro de Pasco restoranist leitud isend võib pärineda põlispopulatsioonist[12][13].

Kaitse[muuda | muuda lähteteksti]

Reserva Nacional Las Chinchillas, silt kaitsealal Tšiilis

Mõlemad tšintšiljaperekonna liigid on looduskaitse all. Nad on kantud IUCN-i punase raamatu ohustatud liikide hulka (IUCN 3.1 – endangered[14][15]), sest viimase 15 aasta jooksul on populatsioon kahanenud 90%[16].

Kuni 1996. aastani oli tšintšilja seisund nimistus määramata. Aastal 2006 nimetati pikasabaline tšintšilja ohualtite (vulnerable) hulka ja lühisabaline tšintšilja kriitiliselt ohustatud liikide (critically endangered) hulka. Pärast 2008. aastat olid juba mõlemad liigid kriitiliselt ohustatute kategoorias. 2016. aastal pärast mõne uue populatsiooni leidmist tõsteti liigid ümber ohustatud liikide (endangered) kategooriasse, kuid on hinnatud, et nende seisund halveneb[17][18].

Et kaitsta pikasabalise tšintšilja väheseid säilinud looduslikke kolooniaid ja nende elupaiku, tehti 1983. aastal Tšiilis Choapa provintsis Coquimbo piirkonnas looduskaitseala Reserva Nacional Las Chinchillas[19][20].

Karusnahatööstus[muuda | muuda lähteteksti]

Richard Gloecki maja portaali suprapordil on kujutatud soobel ja tšintšilja

Kauplemine tšintšilja karusnahaga ulatub 16. sajandisse. 18. sajandil oli selle kandmine Euroopas veel haruldane, piirdudes kuninga perekondadega, kuid 19. sajandil muutus tšintšilja karusnahk üldiselt nõutud moekaubaks. On arvatud, et 1800. ja 1900. aasta vahel tapeti ja toodi Euroopasse enam kui miljon tšintšiljat. Leipzigi karusnahakaupmees Richard Gloeck, keda peeti suureks tšintšiljanahkade spetsialistiks ja keda kolleegid nimetasid tšintšiljakuningaks (Chinchilla-König), müüs 1899. aastal 78 500 nahka ja enam kui 300 000 nahka 1900. ja 1901. aastal.

Tšintšilja väga pehme ja samas väga kerge karusnahk on siiani populaarne luksuskaup. Kuna loom on väike, võib ühe täispika kasuka valmistamiseks kuluda kuni 150 tšintšilja naha[21]. Tänapäeval saadakse enamik tööstuse jaoks ettenähtud tšintšiljanahku tšintšiljafarmidest, kuigi salaküttimine on tšintšiljade looduslikul asualal ikka veel probleem[22].

Kodustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tsintšiljade kasvatamine farmides sai alguse Ameerika Ühendriikide kaevanduseinseneri Mathias Chapmani algatusest, kes 1919.–1922. aastal rändas Peruus ja Tšiilis kodustamiseks sobivate tšintšiljade otsingul. Pärast 12 tšintšilja toimetamist Ameerika Ühendriikidesse järgnes 11 aastat uurimis- ja aretustööd. Iga tänapäeva farmitšintšilja põlvneb suure tõenäosusega mõnest Mathias Chapmani toodud isendist[23].

Viimase kuuekümne aasta jooksul on värvuse mutatsioonide baasil aretatud palju uusi karvkattevärvusi. Vanim on üleni valge karvaga tšintšilja, hiljem järgnesid beež, must, safiirivärvi ja violetne. Praeguseks on tšintšiljade erinevaid värvuseid 31[24].

Eestisse jõudsid esimesed tšintšiljad 1990. aastal ühe Ameerika toetusprogrammi kaudu[25]. 2016. aastal läbi viidud uuringu järgi oli Eestis 27 tšintšiljakasvatusega tegelevat ettevõtet[26].

Tšintšilja on saanud ka Eestis populaarseks lemmikloomaks, Eesti Loomakaitse liit määratleb ta oma kodulehel eksootilise lemmikloomana[27].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. http://www.edgeofexistence.org/species/short-tailed-chinchilla/
 2. https://www.britannica.com/animal/chinchilla
 3. "Rodents".
 4. http://www.mutationchinchillas.com/history.html
 5. https://fuzzytaleschins.weebly.com/chinchilla-history.html
 6. http://www.mutationchinchillas.com/history.html
 7. "Chinchilla Facts – The Top 10 Interesting Facts About Chinchillas".
 8. http://tallinnzoo.ee/animal/tsintsilja-villakhiir/
 9. http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/oldest-chinchilla-ever
 10. "The extirpation and current status of wild chinchillas Chinchilla lanigera and C. brevicaudata".
 11. https://virumaateataja.postimees.ee/2289763/loodus-tsintsilja-hinnalise-kasukaga-lemmik
 12. Mammals of South America, lk 767
 13. http://sapphire.indstate.edu/~deanea/conserv.html
 14. https://www.iucnredlist.org/species/4652/117975205
 15. https://www.iucnredlist.org/species/4651/22191157
 16. "All You Need to Know About Caring for Chinchillas".
 17. https://www.iucnredlist.org/species/4652/117975205
 18. https://www.iucnredlist.org/species/4651/22191157
 19. http://www.ingservtur.cl/nationalparks.html
 20. http://www.turismochile.com/en/las-chinchillas-national-reserve/
 21. "Chinchilla (Chinchilla lanigera)".
 22. https://www.masmacon.org/chinchilla-whats-a-chinchilla/
 23. http://www.edchinchillas.co.uk/The_Chin/chapman.html
 24. http://www.sunsetchinchillas.com/Colors.shtml
 25. http://loomakaitse.eu/tsintsilla-ehk-villakhiire-pidamine/
 26. https://www.agri.ee/sites/default/files/content/uuringud/2016/uuring-2016-karusloomakasvatus.pdf
 27. http://loomakaitse.eu/eksootiliste-loomade-pidamise-soovituslikud-nouded/

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]