Tšiili kuisma

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tšiili kuisma
Eucryphia cordifolia.jpg
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Alamriik Soontaimed Tracheobionta
Hõimkond Katteseemnetaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Roosilaadsed Rosales
Sugukond Kuismalised Eucryphiaceae
Perekond Kuisma Eucryphia
Liik Tšiili kuisma
Binaarne nimetus
Eucryphia cordifolia

Tšiili kuisma (Eucryphia cordifolia), päritolumaal nimetusega ulmo, on puuliik perekonnast Eucryphia. APG III süsteemi järgi kuulub seltsi Oxalidales (jänesekapsalaadsed) ja sugukonda Cunoniaceae (lusikpuulised).

Teda kasvab Tšiilis ja Argentinas. Liiki ohustatab liigraie ja looduslike elupaikade kadu. Looduslik kasvukoht paikneb piki Andide mäestikku vahemikus 38–143 °S lõunalaiust ja ulatub kõrguseni kuni 700 meetrit üle merepinna. Tšiili kuisma on väga elegantne jämeda tüve ja laia võraga puu ning võib kasvada üle 12 m kõrgeks.[1] Sõltuvalt laiuskraadist ja kõrgusest õitseb ta veebruarist kuni märtsini. Viljaks on umbes 1,5 cm pikkune kupar.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tema õied sisaldavad kõrgelt hinnatud aromaatset nektarit, mida koguvad Euroopast sissetoodud ja kasvatatavad mesilased. Kuisma mett müüakse nimetusega "ulmo mesi" (miel de Ulmo). Puit on hele- kuni tumedam pruun, raske, suhteliselt kõva ja vastupidav. Kohalikud kasutavad seda ehitustel ning väga laialdaselt ka lõkke- ja küttepuuna.

Ta kasvab hästi ka näiteks Euroopas, Šotimaal, samuti on pandud teda kasvama Ameerika Ühendriikide lääneranniku põhjapoolsematele aladele.

Keemiline koostis[muuda | muuda lähteteksti]

Tšiili kuisma koorest on eraldatud kromoon ramnosiidi eukrüfiini.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Encyclopedia Britannica. Eucryphia ×nymansensis
  2. Eucryphin, a new chromone rhamnoside from the bark of Eucryphia cordifolia. R. Tschesche, S. Delhvi, S. Sepulveda and E. Breitmaier, Phytochemistry, Volume 18, Issue 5, 1979, pages 867-869