Mine sisu juurde

Tšernihivi Jeletski Jumalaema Uinumise klooster

Allikas: Vikipeedia
Vaade katedraalile lõunast
Barokne läänefassaad
Kloostri pitsat

Jeletski Jumalaema Uinumise klooster (ukraina keeles Єлецький Успенський монастир) on Ukraina Õigeusu Kiriku Tšernihivi piiskopkonna naisklooster Tšernihivis. Ajalooliselt on see pikka aega olnud meesklooster, naisklooster on see alates 1992. aastast.

Klooster oli üks esimesi ja rikkamaid kloostreid Kiievi-Venes.[1] Mälestis on tänapäevani säilinud peaaegu puutumatult, koos mõnede hilisemate lisandustega ukraina barokkstiilis.

Kloostri asutas 1069. aastal Svjatoslav II Jaroslavitš kohale, kus Jumalaema ikoon ilmus talle metsas ühe nulu otsa (kloostri nimi on tuletatud kirikuslaavikeelsest sõnast "jel" 'nulg'). Mongolite-tatarlaste invasiooni ajal 1239. aastal klooster rüüstati ja seda ei taastatud enne 1445.–1499. aastat. 17. sajandi algul, kui poolakad vallutasid Tšernihivi, sai klooster jälle kannatada; sel ajal läks see uniaadikirikule.

Pärast Hmelnõtskõi ülestõusu anti klooster õigeusklikele ja selle tegevus taaselustati arhimandriitide Lazar Baranovõtši (1657–1669) ja Ioanniki Galiatovski (1669–1688) ajal. Kloostrikompleks ehitati üles, juurde ehitati kellatorn, refektoorium ja muud ehitised. 18. sajandi lõpus riigistas Vene riik kloostri varad ja kloostrile anti kõrgeim staatus. Nõukogude perioodil klooster suleti ja Teises maailmasõjas sai see tugevaid purustusi. 1950. aastatel kloostrikompleks restaureeriti ja tegutses muuseumina.[2]

Pärast Ukraina iseseisvumist anti 1992. aastal kloostrikompleks õigeusu kirikule tagasi ja seal tegutseb praegu nunnaklooster. 2022. aastal kevadel said kloostri ehitiste müürid ja kuplid Vene-Ukraina sõjas pommitamises kannatada.

Arhitektuur

[muuda | muuda lähteteksti]

Kloostri peamine ehitis on 11. sajandi lõpul alustatud ja 12. sajandil valminud Jumalaema Uinumise kirik. See on Tšernihivi selle perioodi ehitistele iseloomulikult kolmelööviline. Omas ajas oli 25 meetri kõrgune ühe tambuuril asuva kupliga katedraal väga monumentaalne ehitis. Kiriku välisseinu liigendavad romaani arhitektuurile iseloomulikud liseenid ja kaarfriisid.[1] Algselt ühe kupliga ehitist täiendati 17. sajandil kolme väiksema kupliga. Samal ajal ehitati kirikule barokne fassaad ja külgaltar kloostri patrooni Jakiv Lõzohubi haua kohale. Kuuekandiline kellatorn on kolmekorruseline ja kaetud kupliga. Veel kuulub kompleksi kolm maja, kus asuvad munkade kongid.[2]

1960. aastatel filmiti Jeletski kloostris õudusfilmi "Vii", mis põhines Nikolai Gogoli samanimelisel jutustusel.[1]

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]