Tōkyō prefektuur

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tōkyō prefektuur

jaapani 東京都
Tōkyō-tō


Pindala: 2188,7 km²
Elanikke: 14 049 146 (1.07.2021)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 6418,9 in/km²
Keskus: Shinjuku
Tokyo in Japan.svg

Tōkyō prefektuur (jaapani keeles 東京都) on prefektuur Jaapanis. Kuigi Tōkyōt peetakse linnaks, on see halduslikult üks Jaapani 47 prefektuurist. Erinevus on selles, et kui enamik prefektuure kannab jaapani keeles nimetust 県 -ken, siis Tōkyō kannab nimetust 都 -tō, mida võib tinglikult tõlkida ka "pealinnaprefektuuriks". Kitsamas mõttes loetakse Tōkyō linnaks 23 eriringkonda prefektuuri idaosas, kuid need ei moodusta ühtset haldusüksust.

Tōkyō prefektuuris elab 13 miljonit inimest, kuid sajad tuhanded ümbruskonna inimesed käivad Tōkyōs tööl.

Tōkyō on Jaapani poliitiline, majandus-, kultuuri-, haridus- ja teaduskeskus, Jaapani keisri ja valitsuse residents ning kogu Ida-Aasia suur äri- ja finantskeskus. Tōkyō prefektuurivalitsuse hoone asub Shinjukus.

Pilvelõhkujaid on Tōkyōs vähem kui paljudes teistes nii suurtes linnades. Põhjuseks on eeskätt maavärinaohtlikkus. Hoonestus koosneb peamiselt kuue- kuni kümnekorruselistest kortermajadest ja tihedalt koos paiknevatest eramutest.

Ühistranspordisüsteem on maailma keerukaim. Tōkyō tipptunnid on maailmakuulsad.

Sümbolid[muuda | muuda lähteteksti]

Tōkyō prefektuuri tunnuslind on naerukajakas (Larus ridibundus), tunnuspuu on hõlmikpuu (Ginkgo biloba) ja tunnuslill kirsiõis.

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Halduslikult jaguneb Tōkyō prefektuur 23 eriringkonnaks (特別区 tokubetsu-ku) kesklinnas (endine Tōkyō City) ning lääneosa moodustavaks 26 linnaks (shi), 5 aleviks (-cho) ja 8 külaks (-son).

Eriringkonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Linnad[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. jaapani keel, 東京都の人口(推計)トップページ.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Tōkyō koduleht (inglise, jaapani, hiina ja korea keeles)