Mine sisu juurde

Týni Jumalaema kirik

Allikas: Vikipeedia
Vaade kirikule vana raekoja torni poolt
Kiriku kooriruum ja peaaltar

Týni Jumalaema kirik ehk Jumalaema kirik enne Týni (tšehhi keeles Kostel Matky Boží před Týnem ja Týnský chrám, lühendatult ka Týn) on 14. sajandi teisel poolel ehitatud gooti kirik on Praha vanalinnas Tšehhis. Kiriku 80 meetri kõrguste tornide siluett on selgelt äratuntav, kuna kahe torni teravatipulisi telkkiivreid täiendavad kaheksa väikest telkkiivritega konsooltornikest, mis on paigutatud kahe korrusena, kummaski neli tornikest.

Kirikut peetakse Praha üheks kaunimaks gooti ehitiseks. Hoone suurus ja kaunistatus viitavad selle tähtsusele teiste kihelkonnakirikute hulgas. Kirik ehitati samal platsil asunud vanema ehitise kohale ja see määras ära kiriku asukoha väljaku suhtes: kiriku ees asusid väljakuäärsed majad ja uue kiriku fassaad jäi niisamuti nende taha.[1]

Ehitise juurde pääseb mööda sammaskäiku kiriku ees asuvas majas. Peaportaal on paigutatud kiriku küljele ja avaneb Tyni tänavale. Portaali tümpanoni kaunistab väljapaistva teostusega reljeef, mille tase on võrreldav Prantsusmaa või Burgundia õukonnaringkondades loodud kunstiga[1].

15. sajandil sai kirikust hussiitide pühakoda ja jäi selleks 1621. aastani. Umbes sel perioodil kaunistati fassaad hussiitide sümboli kuldse karikaga. 2017. aastal karikas taastati oikumeenilise lepitusžestina.

Pärast 17. sajandil toimunud tulekahju sai kirik uue sisustuse barokkstiilis. Gooti perioodi sisustusest on säilinud 15. sajandi algul Matěj Rejseki loodud hilisgooti vormides baldahhiin. Hilisrenessansist pärineb Kristuse ristimise kujutisega altarisein kunstnikult initsiaalidega I.P. Barokiperioodist pärineb peaaltar Karel Škréta altarimaaliga 17. sajandi keskpaigast.[1]