Türgi kohv

Allikas: Vikipeedia
Türgi kohv

Türgi kohv on kohvijook, mis valmistatakse keetes spetsiaalses potis, cezve's, röstitud kohviubade väga peeneks jahvatatud pulbrit. Jook valatakse tassi ning oodatakse veidi, kuni kohvipaks vajub tassi põhja. Juuakse kuumalt, soovi korral lisatakse ka suhkrut. Türgi kohv on väga levinud jook Lähis-Idas, Põhja-Aafrikas, Kaukaasias ja Balkanimaades. Jook kannab erinevates piirkondades erinevaid nimetusi, Kreekas on see tuntud kui Kreeka kohv, Makedoonias kui Makedoonia kohv jne. Jooki pakutakse ka paljudes kohvikutes ja restoranides mujal maailmas.

Valmistamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Türgi kohvi valmistamiseks on vaja kitsa suu ning laia alumise osaga keedunõud (cezve't) ja teelusikat. Kohv valmistatakse värskelt jahvatatud, soovitatavalt tumeda röstiga kohviubadest. Kohv peab olema väga peeneks pulbriks jahvatatud. Kohv ja suhkur lisatakse külmale veele, segatakse ning pannakse keema. Kui kohv läheb keema, võetakse pott tulelt ning valatakse jook tassidesse.

Joomine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Türgi kohvi on välja valades väga kuum, mistõttu teda tavaliselt serveeritakse klaasitäie külma veega, et võimaldada suu jahutamist ja värskendamist, et oleks parem maitsta kohvi. Kogu keedunõu sisu valatakse tassi, aga kohvi ei jooda põhjani, kohvipaks jääb tassi alles.

Ennustamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Levinud on ka tassi põhja jäänud kohvipaksu pealt ennustamine. Selleks keeratakse tavaliselt tass ümber alustassile, oodatakse paar minutit, misjärel kohvipaksul olevate mustrite järgi ennustatakse tulevikku.