Tühikuklahv

Allikas: Vikipeedia
Tühikuklahv asub all klaviatuuri keskel

Tühik (inglise keeles space bar, space, space key või blank[1]) on klahv kirjutusmasinal või klaviatuuril, mis on kõige laiem klahv klaviatuuril ja asub kõige alumisel real. Tühikuklahvi peamine eesmärk on võimalikult mugavalt sisestada tühikut nt. sõnade vahele kirjutamise ajal.

Tavaline tühikuklahv on piisavalt suur, et mõlema käe pöidlad saaksid tühikuklahvi kasutada. Tühik asub alati kõige alumisel klaviatuuri real.

ASCII koodis on tühik kümnendsüsteemis 32 ja kuueteistkümnendsüsteemis 0x20.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Algsetel kirjutusmasinatel 19 sajandi hilisemal poolel oli tühik lai metall klahv, mis ümbritses masinat või oli sama lai, kui kirjutusmasin ise. Hiljem hakkas tühik võtma oma tänapäevast ergonoomilist kuju, muutudes laiuselt ning võtnud oma tsentraalse positsiooni tähtede "C","V","B","N" ja "M" all tavalisel QWERTY stiilis klaviatuuril. Tühikuklahv muutis kuju, sest arvuti klaviatuurile lisandusid funktsiooniklahvid, mis olid disainitud olema ergonoomilisemad. Uute funktsiooniklahvide lisandumisel muutis tühikuklahv oma asukohta klaviatuuril kahe Alt-klahvi vahele (või Command klahvide vahele Macintosh'il).

Osa varasemaid kirjutusmasinaid ja arvuti klaviatuure kasutasid teistmoodi meetodit, et sisestada tühikuid. Nendel klaviatuuridel oli tühik väiksem ja mitte tsentraalses positsioonis. Näiteks Hansen Writing Ball, Hammond kirjutusmasinad või Sinclair ZX Spectrum ja Jupiter Ace arvutid. Varaseim näide on Sholes and Glidden typewriter kirjutusmasin, mis kasutas kangi, et sisestada tühik sõnade vahele. Klahvi abil sisestatav tühik leiutati peale aastat 1843 [2]. Kuna need meetodid olid disainitud, lähtudes võimalusi arvesse võttes siis ei olnud, nad kasutajasõbralikud ning sellest ka nende meetodite mitte edasi kandumine tänapäeva tehnoloogiasse.

Teised kasutused[muuda | muuda lähteteksti]

Operatsioonisüsteemist sõltuvalt on võimalik kasutada tühikuklahvi koos käsuklahvidega (inglise keeles modifier key), näiteks juhtklahviga (inglise keeles control key) on võimalik sulgeda või vahetada akna suurust.

Veebilehitsejates on võimalik alla ja üles navigeerida, kui kasutada tühikuklahvi koos registriklahviga.

Video või muusika esitamiseks ja taasesitamiseks on võimalik kasutada tühikuklahvi.

Videomängudes täidab tühikuklahv tavaliselt hüppamise (inglise keeles jump) või pidurdamise (inglise keeles brake) funktsiooni.

Mac OS 10.4'st alates on OS X'is võimalik alustada Spotlight otsing kasutades Command klahvi koos tühikuklahviga.

Microsoft Word'is on võimalik kasutada tühikut kombinatsioonis juhtklahv ja registriklahv, et saada mitte murduv tühik (inglise keeles non-breaking space).

OS X'is on võimalik avada Spring-loaded kaustu, näiteks kui on vaja faili liigutada teise kausta ilma viivituseta siis saab failist hiirega kinni võtta ja sammal ajal see teise kausta liigutada samal ajal vajutades tühikut kausta kohal, et vältida viivitust faili liigutamisel.

OS X'i Mission Control'is on võimalik suurendada hiirega valitud akent, kui vajutada tühikut.

Tulevik[muuda | muuda lähteteksti]

Google on esitanud patendi[3], kus tühikuklahv ei ole enam eraldi olev klahv klaviatuuril, vaid on eraldatud klaviatuurist puuteplaadi külge eesmärgil, et säästa võimaliku ruumi seadme väiksemaks arendamisel.

Selles stiilis tühikut on võimalik ühest puuteplaadi piirkonnast teise piirkonda teisaldada ja seda seejärel uues piirkonnas kasutada.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Space bar". Kasutatud 03.01.2017. Inglise keeles.
  2. Charles Thurber. "US 3228, "Machine for printing"". 26.08.1843. Kasutatud 03.01.2017. Inglise keeles.
  3. "Spacebar Integrated With Trackpad". Kasutatud 03.01.2017. Inglise keeles.