Töölaud (arvutid)

Allikas: Vikipeedia
GNOME töölaud

Töölaud on metafoor, mida kasutatakse kirjeldamaks graafilise kasutajaliidese poolt kasutajale pakutud võimalusi. Arvuti töölauda võrreldakse reaalse maailma töölauaga, kus kasutaja saab liigutada reaalseid dokumente ja kaustu. Kasutaja saab faile akendena avada, nagu ta asetaks reaalse dokumendi töölauale. Lisaks esindavad mõned väikesed programmid, mis esindavad reaalselt laual esineda võivaid asju: kalkulaator, kalender, märkmepaber jne.

Arvutis on "töölaua" mõistet kõvasti laiendatud, kuna arvutite puhul on esmatähtis kasutusmugavus, mitte puhta metafori säilitamine. Seetõttu leiame töölaualt ka prügikasti, kettad, failihalduri, menüüd ja muud asjad, millel reaalsel töölaual vaste puudub.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Töölaua/kontori metafoori tutvustasid maailmale esmakordselt Tim Mott ja Larry Tesler 1970. aastatel Xerox-i PARC-ist. Esimene personaalarvuti, mis sellist lähenemist kasutas oli Xerox Star. Üks esimesi töölaua sarnast liidest pakkuv programm turul oli Magic Desk I Commodore 64 kassetil 1983. aastal. See algeline graafiline kasutajaliides oli üsna jämedakoeline imitatsioon töölauast. Kasutaja liigutas kursorit joystickuga ja tegi valikuid tulistamisnuppu vajutades. Magic Desk sisaldas ka kirjutusmasinat, mida emuleeriti graafiliselt koos heliefektidega. Töölaud sisaldas ka kalkulaatorit ja märkmikku. Faile sai paigutada töölaua sahtlitesse ja neis asuvatesse kaustadesse. Ka prügikast oli olemas.

Esimene arvuti, mis tegi töölaua populaarsemaks kui varasema tekstipõhise kasutajaliidese, oli Apple Macintosh 1984. aastal. Moodstates operatsioonisüsteemides on Töölaud üldlevinud: nii Linux, Microsoft Windows, Mac OS X ja teised UNIXi laadsed operatsioonisüsteemid kasutavad seda.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]