Suurjalg

Allikas: Vikipeedia

Suurjalg (inglise keeles bigfoot), ka Sasquatch, on ahvi või hominiidi meenutav olend, kes väidetavalt elutseb Põhja-Ameerika metsades. Suurjalga on sageli kirjeldatud suure karvase kahel jalal kõndiva humanoidina. Ta on inimest pikem, umbes 2,5 meetri pikkune.

Kanadas on ta eelkõige tuntud nimetusega sasquatch; nimetus on tulnud halkomelemikeelsest sõnast sásq'ets.

Esimene arvatav teade suurjala kohta pärineb 1811. aastast Kanada lääneosast, kui kaupmees David Thompson leidis praeguse Jasperi linna lähedalt lumest mitu suurt jalajälge, mis olid väidetavalt üle 40 cm pikkused. Teadaolevalt nähti esimest korda suurjalasarnast olendit 1884. aastal Briti Columbias Yale'i linna lähedal, kui ühes rongis olnud sõitjad nägid pikkade kätega inimesesarnast olendit, kes oli kaetud paksu musta karvkattega.[1]

Kõige enam on teatatud suurjala esinemisest Põhja-Ameerika lääneosas (Pacific Northwest): USA California, Oregoni ja Washingtoni osariigi ning Kanada Briti Columbia provintsi aladel. Tema kohta on teateid tulnud aga siiski peaaegu kõigist USA osariikidest. Suurjalasarnast olendit, keda enamasti hüütakse lumeinimeseks, on kohatud veel paljudes kohtades mujal maailmas, näiteks Malaisias, Hiinas, Venemaal, Austraalias ja Lõuna-Ameerikas.[2] Arvatakse, et suurjalg oli üks neid liike, kes võis üle Beringi maa- ja jääsilla Alaskale jõuda ning sealt kaugematesse metsadesse levida.

Pealtnägijad on täheldanud jäledat lehka, mida on sasquatch'ide läheduses tunda olnud. Kirjeldatud on ka valjusid kutsehüüdeid või ulgumist, mis ei sarnane ei karude, kaslaste ega hundi häälitsemisele. Mõned inimesed väidavad, et suurjalg on nende poole kive visanud. Teised on metsadest leidnud okstest, murtud puudest või muust seesugusest moodustatud struktuure. Ilmselt kõige tuntum tõend suurjalast pärineb 1967. aastast, kui Roger Patterson ja Robert Gimlin said selle olendi USA California osariigi kirdeosas Bluff Creeki juures videolindile.

Ohtrale tunnistusmaterjalile vaatamata puuduvad siiani suurjala olemasolu kohta teaduslikult veenvad tõendid. Leitud ei ole ka nende säilmeid, mille kohta on arvatud, et nad võivad oma kaaslasi matta. Siiski on teada, et enne inimlaste saabumist elasid Kagu-Aasias hiiglaslikud, tänapäevaks välja surnud inimahviliigid Gigantopithecuse perekonnast.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sasquatch. Cryptozoology.com
  2. Bigfoot. Unknown Explorers