Suurjalg

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pie Grande.jpg

Suurjalg (inglise keeles bigfoot), ka Sasquatch, on ahvi või hominiidi meenutav olend, kes väidetavalt elutseb Põhja-Ameerika metsades. Suurjalga on sageli kirjeldatud suure karvase kahel jalal kõndiva humanoidina. Ta on inimest pikem, umbes 2,5 meetri pikkune.

Kanadas on ta eelkõige tuntud nime all sasquatch; nimi tuleneb halkomelemikeelsest sõnast sásq'ets.

Esimene arvatav teade suurjala kohta pärineb 1811. aastast Kanada lääneosast, kui kaupmees David Thompson leidis praeguse Jasperi linna lähedalt lumest mitu suurt jalajälge, mis olid väidetavalt üle 40 cm pikkused. Teadaolevalt nähti esimest korda suurjalasarnast olendit 1884. aastal Briti Columbias Yale'i linna lähedal, kui ühes rongis olnud sõitjad nägid pikkade kätega inimesesarnast olendit, kes oli kaetud paksu musta karvkattega.[1]

Kõige enam on teatatud suurjala esinemisest Põhja-Ameerika lääneosas (Pacific Northwest): California, Oregoni, Washingtoni osariikide, ja Briti Columbia provintsi aladel. Tema kohta on teateid tulnud aga siiski peaaegu kõigist USA osariikidest. Suurjalasarnast olendit, keda enamasti teatakse lumeinimese nime all, on kohatud veel paljudes kohtades mujal maailmas, muu hulgas Malaisias, Hiinas, Venemaal, Austraalias, ja Lõuna-Ameerikas.[2] Arvatakse, et suurjalg oli üks neid liike, kes võis üle Beringi maa- ja jääsilla Alaskale jõuda ning sealt kaugematesse metsadesse levida.

Pealtnägijad on täheldanud jäledat lehka, mis sasquatch'ide läheduses tunda on olnud. Kirjeldatud on ka valjusid kutsehüüdeid või ulgumist, mis ei sarnane ei karudele, kaslastele ega hundile. Mõned inimesed väidavad, et nende poole on kive visatud. Teised on metsadest leidnud okstest, murtud puudest või muust seesugusest moodustatud struktuure. Ilmselt kõige tuntum tõend suurjalast pärineb 1967. aastast, kui Roger Patterson ja Robert Gimlin said selle olendi California kirdeosas Bluff Creeki juures videolindile.

Ohtrale tunnistusmaterjalile vaatamata puuduvad siiani suurjala olemasolu kohta teaduslikult veenvad tõendid. Leitud ei ole ka nende säilmeid, mille kohta on arvatud, et nad võivad oma kaaslasi matta. Siiski on teada, et enne inimlaste saabumist elasid Kagu-Aasias hiiglaslikud kuid väljasurnud inimahviliigid Gigantopithecuse perekonnast.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sasquatch. Cryptozoology.com
  2. Bigfoot. Unknown Explorers