Suur-Sõjamäe tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaart
EU-EE-TLN-LAS-Ülemiste-beginning of Suur-Sõjamäe street.jpg
Suur-Sõjamäe tänav kulgeb tänava algusosas rööbiti Tallinna–Narva raudteega.
Suur-sõjamäe 0056.jpg

Suur-Sõjamäe tänav on tänav Tallinnas Lasnamäe linnaosas Ülemiste ja Sõjamäe asumis.[1] See algab Ülemiste ristmikult ja lõppeb Tallinnast väljas Lagedi teega ristumisel. Paralleelselt Suur-Sõjamäe tänavaga kulgeb kogu tänava pikkuses raudtee ning teisel pool on lennurada. Suur-Sõjamäe tänav moodustab kogupikkuses osa Tallinna–Lagedi teest (kõrvalmaantee registrinumbriga 11290). Nõukogude ajal olid Suur-Sõjamäe tänaval salajased sõjaväetööstuse tehased, mis suleti pärast iseseisvuse taastamist, kuid hooned on alles tänapäevalgi ning neid renditakse välja. Alates 2006. aasta sügisest on Tartu maanteelt keelatud veoautode sissesõit kesklinna, seetõttu kasutavad nad Suur-Sõjamäe tänavat ümbersõiduks.

Asutused[muuda | muuda lähteteksti]

Suur-Sõjamäe tänaval asub Ülemiste kaubanduskeskus, Mainori ettevõtluskõrgkool ja pandipakenditena tagastatud plastpudelite ladu, Suur-Sõjamäe tänav 14B Jeti Jäähall, Suur-Sõjamäe tänav 30 AS Orto. 1990. aastatel asus seal tuletõrjedepoo ja linnalähiliinide bussipark, kuid pärast seda, kui linnalähiliinide teenindamine läks TAK-ilt üle teistele teenusepakkujatele, kadus vajadus selle bussipargi järele.

Suur-Sõjamäe tänaval asus tehas Pioneer ja Polümeeri tapeeditsehh. Suur-Sõjamäe tn 31a asus Tallinna Raudbetooni tehas (Tallinna Raudbetoonitehases toodeti detaile paljude suurobjektide jaoks: Olümpia hotell, Pirita purjespordikeskus, Tallinna lennujaama laiendus, Tallinna Linnahall) ja hiljem olmejäätmete sorteerimise tehas.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Suur-Sõjamäe tänavale on võimalik sõita bussidega 7, 15, 45, 49 ja 65 (nõukogude ajal sõitis Koplist buss nr 2, Kesklinnast buss nr 15 ja hiljem pikendati Mustamäelt bussiliini 17) ning Tallinn–Aegviidu rongiga.

Tänava nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Suur-Sõjamäe tänav sai nime 17. jaanuaril 1923. Tänav on saanud nime Sõjamäe mõisa järgi.[2]

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Tallinna tänavanimed". Eesti Keele Instituut. 05.01.2016. Vaadatud 7. märts 2018.
  2. Robert Nerman, Leho Lõhmus. Tallinna asumid ja ametlikud kohanimed. Tallinn, 2013, lk. 295

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]