Sunny Day Real Estate

Allikas: Vikipeedia
Sunny Day Real Estate
Päritolu Washington, Seattle, USA
Stiil(id) Emo
Indie rock
Alternative rock
Tegev 1992-1995, 1997-2001, 2009-
Plaadifirma(d) Sub Pop
Time Bomb Records
Koosseis
Jeremy Enigk
Dan Hoerner
Nate Mendel
William Goldsmith

Sunny Day Real Estate (tuntud kui ka SDRE) on emo / indie rocki grupp Seattle'ist, Washingtoni osariigist. Neid on peetud üheks emomuusika ja -subkultuuri laiemale avalikusele tutvustajateks.


SDRE aastatel 1992-1993[muuda | muuda lähteteksti]

Sunny Day Real Estate moodustati aastal 1992, algselt nime all Empty Set. Bändis olid Dan Hoerner - (kitarr, vokaal), William Goldsmith - (trummid) ja Nate Mendel - (bass). Peale esimese vinüülplaadi väljalaskmist (Flatland Spider), toimusid bändis mitmed muutused seoses muusikalise suuna ja pidevalt vahetuvate nimedega. Mendel võttis end Empty Set'ist vabaks, et tuuritada oma teise bändiga. Samal ajal võttis bassimehe koha üle Hoerner ja bändiga liitus Jeremy Enigk. Peagi sai temast bändi laulja. Kui Hoerneri hääl oli olnud karm ja hardcore'lik, siis Jeremy kile, mõnevõrra pingutatud hääl, oli sellele täielik vastand. Peagi naasis ka Mendel ning bänd võttis nimeks Sunny Day Real Estate. 1993 aastal anti välja teine vinüülplaat,Thief, Steal Me a Peach.

SDRE aastatel 1994-1995[muuda | muuda lähteteksti]

1994 aastal anti indie-plaadifirma Sub Pop alt välja debüütalbum Diary. Diary sai palju positiivset kriitikat ning peagi mindi ka tuurile. Lõpetanud 1994 aasta oma USA tuuri,alustas bändi uue albumi sisse mängimist. Kuigi avalikult pole seda arutatud,oli täiesti selge,et bändi sees oli konflikt. Levisid kuulujutud, et see oli ka üks peamisi põhjuseid Enigk'i järsul muutusel Kristluse suunas.

1995 aasta esimesel poolel teatas bänd laiali minekust. Laiali mineku kohta oli palju juttu,aga vähe fakte. Peamiseks põhjuseks peeti Enigk'i kristlaseks muutumist,kuid see väide pöörati Enigk'i ja bändi poolt ümber. Kirjas Sethile ja Teistele lugejatele,vastas Enigk väidetele oma usu suhtes ning eitas seost selle ja bändi lgunemisega.

1995 aasta novembris andis Sub Pop välja bändi teise albumi,mis kandis ainult nime Sunny Day Real Estate ning millel puudus kaane kujundus. Seda plaati on kutsutud ka "Roosaks albumiks", vihjena täiesti roosale kaanele.

Peale laiali minekut alustas Enigk soolokarjääri,Hoerner töötas oma farmi kallal ning Goldsmith ja Mendel jätkasid juba varem liitutud Foo Fightersiga. Goldsmith hiljem lahkus sealt,aga Mendel jätkas.

SDRE aastatel 1997-2001[muuda | muuda lähteteksti]

1997 aastal alustas Sub Pop Enigk'i ja Hoerner'ga arutlemist teemal,kas oleks võimalik välja lasta album SDRE rariteetsema muusikaga,sisaldases lugusid vinüülidelt ning avaldamata palu. Avastades,et albumi jaoks polnud piisavalt materjali,otsustas bänd paari loo lindistamiseks taas-ühineda. Nende mõne looga tegeledes avastasid bändi liikmed,et kunagised pinged on kadunud ning otsustati jätkata tööd uue materjaliga. Lõpuks anti ka Sub Popile märku,et bänd soovib väljastada uut albumit. Alguses oli ka Mendel nõus SDRE'ga taas-liituma,aga natukene enne plaadi lindistamise algust teatas ta,et ei soovi jätta seda,mis Foo Fightersiga saavutatud. 1998 aasta septembris lasti välja How It Feels to Be Something On, mis üllatas fänne küpsema ja täiskasvanumaliku suhtumisega. Mendelit asendas bändis Jeff Palmer. Peagi lasi Sub Pop välja SDRE laiv-albumi,mille pärast bänd lahkus selle plaadifirma alt. Bändile ei sobinud,et neile ei jäänud võimalus otsustada lõpliku plaadikujunduse ja lugudes suhtes.

Uue plaadifirma otsimine oli vaevaline ning lõpuks liituti sõltumatu plaadifirma Time Bomb Records'iga. 2000 aasta juunis lasti välja album The Rising Tied. Selle albmuiga olid bändil suured lootused ning esimest korda bändi ajaloos alustati tuuri Euroopas. Kuid tuuri alguses selgus,et plaadifirma ei suuda toetada tuuri üle ookeani. Peagi selgus,et Time Bomb Records oli investeerinud suurema summa Peter Searcy plaadi Could You Please and Thank You tuurile,mis esines nii kehvasti,et plaadifrima oli pankroti äärel. Peale tuuri ei suutnud plaadifirma bändi ka niisamagi rahastada ning peagi lõpetati üldse tegevus. Pettunud bänd otsustas lõplikult laiali minna.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]