Sunny Day Real Estate

Allikas: Vikipeedia
Sunny Day Real Estate
Päritolu Washingtoni osariik, Seattle, USA
Stiil(id) Emo
indie rock
alternative rock
Tegev 1992-1995, 1997-2001, 2009-
Plaadifirma(d) Sub Pop
Time Bomb Records
Koosseis
Jeremy Enigk
Dan Hoerner
Nate Mendel
William Goldsmith

Sunny Day Real Estate (tuntud kui ka SDRE) on emo / Indie rock'i grupp USA Washingtoni osariigist Seattle'ist. Neid on peetud bändiks, kes tutvustab laiemale avalikkusele emomuusika ja -subkultuuri.


1992–1993[muuda | muuda lähteteksti]

Sunny Day Real Estate moodustati aastal 1992 algselt nimega Empty Set. Bändis olid Dan Hoerner – kitarr, vokaal, William Goldsmith – trummid ja Nate Mendel – bass. Pärast esimese vinüülplaadi "Flatland Spider" väljaandmist toimus bändis mitu muudatust seoses muusikalise suuna ja pidevalt vahetuvate nimedega. Mendel võttis end Empty Setist vabaks, et tuuritada oma teise bändiga. Samal ajal võttis bassimehe koha üle Hoerner ja bändiga liitus Jeremy Enigk. Peagi sai temast bändi laulja. Kui Hoerneri hääl oli olnud karm ja hardcore'ilik, siis Jeremy kile, mõnevõrra pingutatud hääl oli selle täielik vastand. Peagi naasis ka Mendel ning bänd võttis nimeks Sunny Day Real Estate. 1993. aastal anti välja teine vinüülplaat "Thief, Steal Me a Peach".

1994–1995[muuda | muuda lähteteksti]

1994. aastal anti indie-plaadifirma Sub Pop all välja debüütalbum "Diary". "Diary" sai palju positiivset kriitikat ning peagi mindi ka tuurile. Lõpetanud 1994. aastal oma USA tuuri, alustas bändi uue albumi sissemängimist. Kuigi avalikult pole seda arutatud, oli täiesti selge, et bändis oli sisekonflikte. Levisid kuulujutud, et see oli ka üks peamisi põhjuseid Enigki järsul pöördumisel kristlusse.

1995. aasta esimesel poolel teatas bänd laialiminekust. Laialimineku kohta oli palju juttu, aga vähe fakte. Peamiseks põhjuseks peeti Enigki kristlaseks hakkamist, kuid selle arvamuse tegid maatasa nii Enigk kui ka teised bändi liikmed. Kirjas Sethile ja teistele lugejatele vastas Enigk väidetele oma usu kohta ning eitas seost tema usu ja bändi lagunemise vahel.

1995. aasta novembris andis Sub Pop välja bändi teise albumi, mis kandis nime "Sunny Day Real Estate" ning millel puudus kaane kujundus. Seda plaati on kutsutud ka "Roosaks albumiks" – vihjena täiesti roosale kaanele.

Pärast laialiminekut alustas Enigk soolokarjääri, Hoerner töötas oma farmi kallal ning Goldsmith ja Mendel jätkasid juba varem liitutud Foo Fightersiga. Goldsmith hiljem lahkus sealt, aga Mendel jätkas.

1997–2001[muuda | muuda lähteteksti]

1997. aastal alustas Sub Pop Enigki ja Hoerneriga arutlemist teemal,kas oleks võimalik välja lasta album SDRE rariteetsema muusikaga, sisaldases lugusid vinüülidelt ning avaldamata palu. Avastades, et albumi jaoks polnud piisavalt materjali, otsustas bänd paari loo salvestamiseks uuesti kokku tulla. Nende mõne looga tegeledes avastasid bändi liikmed, et kunagised pinged on kadunud, ning otsustati jätkata tööd uue materjaliga. Lõpuks anti ka Sub Popile märku, et bänd soovib välja anda uue albumi. Alguses oli ka Mendel nõus SDRE-ga uuesti liituma, aga veidi aega enne plaadi salvestamise algust teatas ta, et ei soovi jätta seda, mis Foo Fightersiga saavutatud.

1998. aasta septembris anti välja "How It Feels to Be Something On", mis üllatas fänne küpsema ja täiskasvanumaliku suhtumisega. Mendelit asendas bändis Jeff Palmer. Peagi lasi Sub Pop välja SDRE live-albumi,mille pärast bänd lahkus selle plaadifirma alt. Bändile ei sobinud,et neile ei jäänud võimalus otsustada lõpliku plaadikujunduse ja lugudes suhtes.

Uue plaadifirma otsimine oli vaevaline ning lõpuks liituti sõltumatu plaadifirma Time Bomb Recordsiga. 2000. aasta juunis anti välja album "The Rising Tied". Selle albumiga olid bändil suured lootused ning esimest korda bändi ajaloos alustati tuuri Euroopas. Kuid tuuri alguses selgus,et plaadifirma ei suuda toetada tuuri üle ookeani. Peagi selgus, et Time Bomb Records oli investeerinud suurema summa Peter Searcy plaadi "Could You Please and Thank You" tuuri, millel läks aga nii kehvasti, et plaadifirma oli pankroti äärel. Pärast tuuri ei suutnud plaadifirma enam bändigi ülal pidada ning peagi lõpetati üldse tegevus. Pettunud bänd otsustas lõplikult laiali minna.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]