Suhhovei

Allikas: Vikipeedia

Suhhovei on mõõdukas (kiirusega 6–6 m/s) või tugev (kiirusega üle 10 m/s) tuul, millele on iseloomulikud kõrge õhutemperatuur (üle +25°C, keskpäeval mõnikord üle +40°C) ja madal õhuniiskus (alla 30%, keskpäeval 10—15% või madalam).

Õhutemperatuuri tõuse ja õhuniiskuse languse põhjuseks on enamasti troopiliste õhumasside soojendamine antitsüklonide alal tugevasti soojendatud maapinnalt. Troopilised õhumassid tekkivad Aafrika, Väike- ja Kesk-Aasia kõrbete kohal, nendega levivad suhhoveid Venemaa ja Kasahstani metsasteppideni ja veelgi sagedamini poolkõrbedesse ja rohtladesse.

Kõige sagedamini esineb see tuul kõrbetes ja poolkõrbetes ning stepivöötmes põua ajal.

SRÜ territooriumil suhhoveid on iseloomulikud Kaspia madalikule ja Kasahstanile, Ukraina lõunaosale, mõnikord esinevad nad metsastepivöötmes ja isegi metsavööntmele.

Venemaal esinevad suhhoveid regulaarselt Altai, Taga-Baikali ja Stavropoli krais, Astrahani, Saratovi, Samara, Orenburgi, Kurgani ja Omski oblastis ning Burjaatias, Dagestanis ja Kalmõkkias, mõnikord Volgogradi oblasti lõunaosas. Venemaa kesk- ja loodeosas esinevad nad harva.

Suhhoveid võivad kesta mitmest päevast mitme nädalani. Kõrge õhutemperatuuri pärast põhjustab suhhovei vee intensiivset aurumist mullast, taimede ja veekogude pinnaselt. Nad põhjustavad suurt kahju põllumajandusele, sest hävitavad muldade viljakat kihti, põhjustavad kahju tera- ja puuviljade saagile, taimede hävingut. Kahju suurus sõltub loodusnähtuse kestvusest.

Suhhoveide vastu kaitsmiseks isutatakse metsakaitseribasid, niisutatakse mulda ja korraldatakse maaparandust.