Mine sisu juurde

Strap-on dildo

Allikas: Vikipeedia
Kaherihmaline integreeritud vibreeriva munaga dildo

Strap-on dildo (ka Strap-On) on dildo, mille eesmärk on kanda, tavaliselt rakmetega seksi ajal.[1] Rihmad ja dildod on valmistatud mitmesugustes stiilides, varieerudes selle poolest, kuidas rakmed kandjale sobivad, kuidas dildo rakmete külge kinnitab, samuti mitmesuguseid omadused mis on mõeldud kasutaja või seksuaalpartneri stimuleerimiseks.[2][3][4]

Strap-Oni saab kasutada mitmesuguste seksuaalsete tegevuste jaoks, sealhulgas vaginaalseks seksiks, geiseksiks, oraalseksiks või soolo või vastastikuseks masturbeerimiseks. Libestit võib kasutada sisestamise hõlbustamiseks ja Strap-On dildosid võivad kasutada mis tahes soo või seksuaalsusega inimesed.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Édouard-Henri Avrili maal, mis näitab Strap-Oni kasutust lesbide poolt (19. sajandi lõpupool)

Kuna tihtipeale olid Strap-Oni tegevused tabud, on informatsiooni nende ajaloo kohta raske leida.

On leitud, et paljud ülemiste paleoliitikute artefaktid on dildod, sealhulgas topelt "baton", mille keskel olev auk on teoreetiline, et olla rihma, et hoida seda kasutajale.

Naine-naissele dildo kasutamist iidses Hiinas on dokumenteeritud, kuid pole selge, kas see oli topeltdildod, Strap-on dildod või lihtsalt dildo, mida üks naine kasutab teisel.

Vana-Kreeka dildod olid kivist või polsterdatud nahast ja on tõestatud, e eespool nimetatud nahka kasutati rakmete tegemiseks. Samuti kasutati oliiviõli anaalseks penetratsiooniks.

"Kaamasuutra" (2. sajand pKr) sisaldab mainet dildodest (hindi k darshildo), mis on valmistatud mitmesugustest materjalidest ja mida kasutatakse käsitsi, rihmade või rakmetega.

Vana-Prantsusmaalt leiti topelt penetratsiooni dildo, kuid teave selle kasutamise kohta on aja jooksul kadunud.

19. sajandi hiina maalikunst näitab naist, kes kasutab oma kinga külge kinnitatud dildot, mis näitab, et Strap-onide loominguline kasutamine oli juba käimas.

Rakmed[muuda | muuda lähteteksti]

Rakmete tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Strap-Oni esimene osa on rakmed, mis ühendavad dildo kandja keha külge, tavaliselt samasuguses asendis nagu meeste suguelundid. Head rakmed peaksid olema tugevad, kuid mugavad, ja need on sageli mõeldud kasutaja stimuleerimiseks. Saadaval on palju erinevaid rakmeid, millel on erinevad omadused ja puudused. Mõned dildod ei vaja rakmeid või on ehitatud ühele rakmele.

Kaks rihma[muuda | muuda lähteteksti]

Kahe rihmaga Strap-On

Kahe rihmaga sarnaneb põhikujult g-stringiga. Üks rihm läheb ümber kandja vöö, samas kui teine läheb kasutaja jalgade vahele ja ühendab teise rihma keskel alaselja keskel. Kuigi need on lihtsad, leiavad paljud inimesed neid ebamugavalt, sest rihm hõõrub päraku ja teiste piirkondade vastu ning mõnikord ei hoia nad dildot väga kindlalt.

Kolm rihma[muuda | muuda lähteteksti]

Kolme rihmaga Strap-Onidel on üks rihm ümber kandja vöö, kuid ühe jalge vahelise rihma asemel on neil kaks rihma, üks ümber iga reie, ühendades esimese esiosa lähedal oleva rihma. See disain jätab genitaalid ja päraku avatuks ning kinnitab dildo kindlalt, andes kandjale rohkem kontrolli. Mitte kõik inimesed ei leia seda disaini mugavaks ja mõnikord on neid raske korralikult paigaldada ja need kipuvad libisema.

Korsetid ja muud rõivad[muuda | muuda lähteteksti]

Saadaval on mitmesugustesse rõivatoodetesse sisseehitatud Strap-Onid, kõige sagedamini korsetti või teistele sekspesudele. Mõned neist on mõeldud kasutamiseks tavapärase riietuse all kiireks kasutamiseks, samas kui teised kasutavad seda täiendavava tugevuse pärast, mida riietus võib pakkuda võrreldes paari rihmaga, või lihtsalt Strap-Oni integreerimine erootilisse varustusse.

Rakmete materjalid[muuda | muuda lähteteksti]

Rakmed on saadaval paljudes erinevates materjalides ning nende valik sõltub suuresti individuaalsest eelistusest.

Sünteetiline[muuda | muuda lähteteksti]

O-rõngas, valmistatud vahust ja nailonist

Nailonist rihmad ja pehme vahtmaterjalist sünteetiline nahk on levinud kuna on suhteliselt taskukohased ja väga vastupidavad. Sünteetilised rakmed on suhteliselt kergesti puhastatavad ja vajavad suhteliselt vähe hooldust. Mõned, näiteks Spare Parts rakmed, on masinaga pestavad.

Nahk[muuda | muuda lähteteksti]

Nahk on mugav ja kohaneb kasutaja kehaga, kuid on siiski tugev. Nahka on raskem puhastada ja nõuab rohkem tööd kui muud materjalid.

Riie[muuda | muuda lähteteksti]

Riiet kasutatakse peamiselt rõivastega, nagu korsetid ja muud pesu, kuigi neid kasutavad aeg-ajalt väga odavad rakmed.

Plast[muuda | muuda lähteteksti]

Läbipaistvast plastist rakmed

Mõned rakmed on valmistatud pehmest plastikust, näiteks painduvast vinüülist.Sageli on need saadaval tavapäraste mustade värvidena ja võivad olla täiesti läbipaistvad (ei ole teiste materjalidega võimalik). Need võivad olla vähem mugavad kui muud materjalid ja need võivad olla raskesti paigaldatavad, kuid neid on väga lihtne puhastada ja on üsna robustsed.

Lateks, kumm, PVC[muuda | muuda lähteteksti]

Lateks rakmed katavad tavaliselt kogu ala, selle asemel, et kasutada rihmasid. Nad on tavaliselt keskmise hinnaga ja neil on piiratud eluiga, eriti kui neid kasutatakse õlil põhinevate libestitega. Lateks võib vajada suurt hoolt, näiteks spetsiaalsed puhastusvahendid või sära, et hoida seda kuivana ja tolmuvaba. Lateksi rakmetel võivad olla või ei pruugi olla dildo(d) vormitud rakmete osana. Sarnased rakmed on saadaval ka kummist või PVC-st ning sarnanevad lateksrakmetega, kuigi PVC kipub olema palju vähem paindlik ja elastne.

Dildod[muuda | muuda lähteteksti]

Dildo tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Mis tahes Strap-oni kõige märgatavam omadus on kasutatav dildo. Saadaval on suur hulk dildosid ja valikuvõimalusi võib piirata kasutuses olevate rakmete tüüp. Selles peatükis käsitletakse dildo penetreeriva otsa kuju ja omadusi, mitte kogu dildot, või selle kinnitusviisi, mida võib leida kahekordse dildo ja rihmadeta dildo kinnitusmeetodite osas.

Standard[muuda | muuda lähteteksti]

Standardne dildo, millel on Vac-u-lock rakmed

Standardne dildo on koonuseta või kergelt kitsenenud varrega, millel on sageli peenisepeasarnane suurendatud pea. Vars võib olla veidi kõver, kuid kui see on tugevalt kaardus, liigitatakse see sageli ka G-punkti / eesnäärme dildoks. See tüüp on kõige populaarsem nii vaginaalseks kui ka anaalseks kasutamiseks, kuigi mõned algajad eelistavad sondi tüüpi dildot. Sõltuvalt rakmete tüübist millele on dildo mõeldud, võib olla aluspinna osana valatud munandid, mida paljud ütlevad annab rohkem mõnu ja aitavad hoida dildot päraku sisse kadumisest. Standardsetel dildodel on kõige levinumad suure marginaaliga ja on saadaval peaaegu igas pikkuses ja laiuses, materjalis, tekstuuris jne.

Kombineeritud sond ja G-punkti dildo koos Vac-u-lock rakmetega

Sond dildo on sageli väga terava otsaga, ja paljud meenutavad käbi üldkuju, või võib olla kitsas läbimõõt täies pikkuses, kuigi need, mis sarnanevad pikliku anaaltapiga, on ka levinud, on nende iseloomustav joon ümar osa keskel, mis kitseneb alla jälle rakmete suunas enne laiemaks minemist. Neid dildosid reklaamitakse tihti algajatele, eriti uustulnukatele peggingule, kes võivad seostada kitsast, kitsenevat dildot, kui lihtsam alustada, kui neil pole kunagi olnud anaalpenetratsiooni. Paljud inimesed leiavad, et kui nad on tegevusega tuttavad, on sondide dildod ebapiisavad ja rahuldamatud ning ostavad standardse dildo, mida kasutada nende rakmetega. Tänu sellele sisaldavad paljud komplektid nii sondi dildot kui ka standardset dildot, seega ei ole vaja teist osta.

G-punkt ja eesnääre[muuda | muuda lähteteksti]

Dildod mõeldud G-punkti või eesnäärme stimulatsiooniks on sageli terava ülespoole kõvera peaga või järkjärgulise kuid siiski tugeva kõverusega kogupikkuses. Paljudes seksiasendites kasutatuna põhjustab kõverus tugevat survet naiste G-punktile või meeste eesnäärmele. Mõned mehed teatavad, et tugev eesnäärme stimuleerimine on tähtis anaalseks orgasmiks, samas kui teised teatavad sellest kui pigem häirivaks kui abiks. Kui kasutate ühte neist dildodest esimest korda, tuleb kõigepealt hoolitseda selle eest, et see oleks vastuvõtja jaoks mugav, kuna tugeva kõverusega dildot võib olla raske sisestada või kontrollida. Paljude asendite puhul, nagu koeraasend, peaks kõverdatud otsa olema suunatud allapoole, sest vastasel juhul viitab see vale suunas nii G-punkti või eesnäärme stimulatsiooniks.

Tekstuuritga[muuda | muuda lähteteksti]

Tekstuuriga topeltdildo

Täiendavaks stimulatsiooni jaoks valmistatakse paljud Strap-Onide dildod nende pikkuse ulatuses munad või pinnal on lõhed, muhud või muud kujud, et suurendada vastuvõtjale antud stimulatsiooni. Munadega kaetud dildo põhjustab tupeava korduvat laienemist, kui seda kasutatakse tupepenetratsiooniks, või päraku, kui seda kasutatakse anaalpenetratsiooniks, ning põhjustab ainulaadse pulseeriva efekti ja täiendava stimulatsiooni. Dildo pikkusel lõhenemine suurendab hõõrdumist ja põhjustab pesuplaadi efekti, mida mõned inimesed leiavad suurendavad mõnu, samal ajal kui teised leiavad, et need tekitavad tuimust. Individuaalsed muhud või veepiisa tekstuur varrel põhjustavad ka täiendavat stimulatsiooni ja sageli väldivad ühtlaselt paigutatud lõhede pesuplaadi efekti. Mõned dildod, mis on kujundatud realistlikeks peenisteks, sisaldavad pinnal väga tugevaid veenstruktuure, põhjustades samasugust mõju.

Vibreerivad ja pöörlevad[muuda | muuda lähteteksti]

Multifunktsionaalne dildo pöörlevate helmedega ja vibreeriva munaga

Mõnedel dildodel, eriti uuematel, võivad olla pöörlevad helmed piki vart, pöörlev vars, vibreerivaid kõditajaid või muid kliitori stimuleerimisseadmeid või muid funktsioone, mis annavad kasutajale rohkem mõnu. Kuigi nende tõhusus on arvamuse asi, on need üha populaarsemad.

Peenise pikendused[muuda | muuda lähteteksti]

Õõned dildosid müüakse sageli peenise pikendusena, et suurendada suurust (pikkus ja / või ümbermõõtu), kuid kõige tavalisemalt on need erektsioonihäiretega meestel. Peenis pannakse dildo sees olevasse õõnsusse, seejärel pannakse rakmed, mis võimaldavad mehel penetreerida oma partneri dildoga, mille tõukejõud kantakse tema peenisele.

Eesnahk[muuda | muuda lähteteksti]

Dildod, millel on tagasitõmmatavad eesnahad või ümberlõikamata dildod, püüavad anda loomulikku tunnet. Nende tunnete suurendamiseks võivad neil sageli olla võltsitud veenid.[5][6]

Dildo kinnitusmeetodid[muuda | muuda lähteteksti]

Mis tahes rihma sisselülitamise peamine omadus on manus – dildo, mida kasutatakse teise partneri tungimiseks. Kuigi on olemas suur hulk erinevaid dildosid, on enamik neist kinnitatud rakmete külge mitmel viisil. Kõikidel meetoditel on kompromissid ja paljudel paaridel on erinevad rakmed sõltuvalt sellest, millist tüüpi dildot nad soovivad kasutada.

Rõngas ja lai alus[muuda | muuda lähteteksti]

O-rõngas koos laia-aluselise dildoga

Kõige tavalisem viis dildo kinitamiseks rakmete külge on, et rakmetes on ava või rõngas, mille kaudu sisesdatakse laiapõhjaline dildo. Odavatel rakmetel on ainult kangast või nahast ümmargune auk, samas kui kallimad rakmed kasutavad terasest või kummist rõngaid. Selle meetodi eeliseks on see, et dildod, mis sobivad on laialdaselt kättesaadavad ja odavad, ja isegi paljud dildod, mis ei ole mõeldud rakmete kasutamiseks, töötavad nende rakmetega, nagu enamik dildod munanditega. Peamine puudus on see, et dildo on lõdvalt kinni (eriti odavate rakmete puhul) ja kipub allapoole ennast keerama, mistõttu on raske või võimatu kasutada G-punkti või muid kujuga dildosid.

Vaakumtihendiga[muuda | muuda lähteteksti]

Vac-u-lukuga tapp ja pulber libesti

Kasutuses peamiselt Doc Johnsoni poolt, on Vac-u-locki dildodel oma põhjas riputatud õõnsus, mis sobitub rakmete või muu mänguasja sobiva pistikuga. Eemaldamise hõlbustamiseks kasutatakse pistikupulbris pulbrilist määrdeainet. Selle disaini eeliseks on see, et dildo on kindlalt kinnitatud ja ei saa kergesti pöörata ning ei kipu flopida allapoole või libistada nagu rõngasrihmad, samuti on olemas palju teisi seadmeid, mida dildod saab kinnitada, näiteks käepidemed ja täispuhutavad pallid. Puuduseks on ühilduvate manuste suhteliselt madal kättesaadavus ja kõrge hind. Mitmel kaubamärgil on vac-u-lock süsteemi mittevastavad kloonid, kuid nende dildod ja tarvikud on praktiliselt kättesaamatud.

Rakmeteta[muuda | muuda lähteteksti]

Hiljutine disain on rakmeteta strap-on (inglise k: strapless), mis on ette nähtud tupes või pärakus hoidmiseks munakujulise otsaga ja seega ei nõua rakmete kasutamist. See erineb topeltdildost, kus mõlemad otsad on falloslikud ja vajavad rakmeid. Feeldoe on rakmeteta strap-on dildo, mille patenteeris Melissa Mia Kain 1997. aastal. Selle disaini eelised on, et seda saab kasutada spontaanselt, et see penetreerib sügavalt mõlemat partnerit ja et rakmete puudumine muudab selle mugavamaks. Puuduseks on see, et muna ei takista pöörlemist ega vajumist, mille tulemuseks on vähendatud kontroll, välja arvatud juhul, kui kasutajal on tugevad lihased ja kogemus mis on vajalik selle kasutamiseks. Paljusid rakmedeta strap-one saab kasutada ka rakmetega juhul, kui partnerid soovivad kontrolli suurendada. Mitte kõik rakmed ei sobi rakmedeta Strap-onide jaoks. Soovitatav on kasutada rakmeid väga reguleeritava O-rõngaga või kahe auguga rakmeid.[7]

Kahe otsaga dildo koos puldiga

Valatud rakmed[muuda | muuda lähteteksti]

Odav dildo koos vormitud rihmaga

Mõned väga odavad "Strap-on dildod" on varustatud rihmadega või kinnitusdetailidega, mis on valatud otse dildo materjalisse. See disain on väga nõrk ja seda kasutatakse ainult kõige odavamate toodete puhul. Nad on põhimõtteliselt kasutud tavapäraseks Strap-on dildo otstarbeks (üks partner penetreerib teist partnerit, kasutades dildot peenisega sarnases asendis), kuid neid saab mitmesuguste muude tegevuste jaoks paigutada ümber tooli ja muude objektide.

Stimuleerimis meetodid kandja jaoks[muuda | muuda lähteteksti]

Rakmete kandja mõnu tuleneb tavaliselt survest suguelundite, eriti kliitori vastu, kasutamisel ja psühholoogilisest erutusest. Paljudel strap-on disainidel on erinevad omadused, mis suurendavad kandja stimulatsiooni.

Mõned rakmed jätavad genitaalpiirkonna ja päraku meelega avatuks (kas tahtlikult koos materjali avausega või disainiga, millel ei ole mingeid rihmasid, mis seda kataksid), mis võimaldab kasutada mis tahes mänguasja kandja stimuleerimiseks või isegi, et kandjat on võimalik penetreerida samal ajal kui ta kannab rakmeid. See võib sageli osutuda kasulikuks, kui partnerid soovivad oma mängude ajal rolle vahetada, kuna rakmeid saab enne peale panna, ilma et see võiks segada või, et selle peaks ära võtma, et mängu jätkata. Seda tüüpi rakmed ei sobi siiski mänguasjade kasutamiseks, kuna rakmed ei puuduta mänguasju nii, et need takistaksid nende välja kukkumist. Kui kandja tõukab siis rakmed ei liiguta neid mänguasju kuna neil pole kokkupuudet.

Väline stimulatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Sisseehitatud funktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Pehme plastikuga vibreeriv muna

Mõned rakmed ja dildod pakuvad tõstatatud muhke või muid funktsioone, mille eesmärk on hõõrduda kandja kliitori vastu, kas kinnitatud rakmete siseküljele või dildo aluse tagaküljele. Selliste dildodega töötavad rakmed peavad olema avatud, kus dildo alus vajutab otse kasutaja keha vastu. Kuna kõrgekvaliteedilistel rakmetel on tavaliselt polsterdatud või neil on muud vahendid dildo kinnitamiseks rakmetele kui lihtsa avaga, nähakse neid funktsioone tavaliselt ainult madala kvaliteediga, odavate dildode puhul. Nad pakuvad ainult piiratud stimuleerimist ja kuigi need on paremad kui mitte midagi, peetakse neid tavaliselt teistest halvemaks.

Vibraatorid[muuda | muuda lähteteksti]

Teine vahend stimulatsiooni tagamiseks kasutajale on vibreeriv muna, "clit blaster", vibreerivad geelpadjad või muu seade, mis on paigaldatud strap-oni sisemusse. Need on peaaegu alati mõeldud kasutamiseks naistele, kuna väline vibraator on harva paigutatud nii, et ta stimuleeriks ka peenist. Need seadmed tagavad kliitori, tupe ja teiste häbemeosade välise stimuleerimise, kuid ei paku mingit penetreerivat stimulatsiooni ega anaalset stimulatsiooni.

Sisemine stimulatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Kahe otsaga seadmed[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi kahe otsaga dildo ilmselgelt stimuleerib ka kasutajat, ei sobi standardne sirge dildo väga hästi rakmetega kasutamiseks. Selle probleemi ületamiseks on paljud dildod kasutatavad ka rakmetega, mille keskel on lüli, millest annab reguleerida dildo nurka. Niimoodi on on dildo eesmine osa paraja nurga all, et penetreerida samal ajal kui tagumine osa saadab edasi oma liikumist dildo osasse, mis on tupes.

Seesmised tapid[muuda | muuda lähteteksti]

Strap-on millel on 2 seesmist tappi

Paljudel "professionaalsetel" rakmetel on üks või kaks tappi (vaginaalne, anaalne või mõlemad) rakmete sisemuses, et penetreerida kandjat. Need tapid (võivad olla kujundatud nii väikeste dildode, anaaltappide kui ka nende kombinatsiooni/hübriidina) on tavaliselt kindlalt kinnitatud rakmete külge ja pakuvad kandjale stimulatsiooni, kui nad tõukavad peamise dildoga. Mõned rakmed võivad tulla ainult anaaltappiga teised, aga mõlema tapiga; statistika näitab, et viimane annab rohkem naudingut kui esimene.

Seksiasendid[muuda | muuda lähteteksti]

Naine kes teeb oma mehele pegging´ut nelja rakmega Strap-on´iga

Strap-on´i saab kasutada mitmetes asendites. Need sisaldavad:

  • Koerapasend – populaarne, kuna see on lihtne ja võimaldab sügavat penetratsiooni. Vastuvõttev partner põlvitab oma näoga voodisse (või muule pinnale) ja teda penetreeritakse tagant. See asend sobib hästi nii vaginaalseks kui ka anaalseks penetratsiooniks, ning võimaldab sügavaid ja sujuvaid tõukeid, kuid mõnikord stimuleerib see eesnääret vähem kui teised asendid pegging´u ajal.
  • Misjonär – samuti populaarne, võimaldab mõlemal partneril suhelda, näha teineteist, suudelda või teha vahekorra ajal muid tegevusi. Kui seda kasutatakse anaalseks penetratsiooniks, paneb vastuvõtja tuharate alla padja või muu eseme, et saada päraku mugavasse asendisse ja nurga alla.
  • Kummardunud – tavaliselt kasutatakse pegging´uks, mees seisab või põlvitav, kaldudes ettepoole, toetades voodile, toolile, seinale või muule objektile. Sarnaselt koeraasendiga penetreerib ta tagantpoolt. Selles asendis on dildo sellise nurga all, et see tavaliselt lööb kindlalt üle tema eesnäärme ja mõnedel meestel võib põhjustada anaalseks orgasmi palju efektiivsemalt.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Morin, Jack (1998). "What is Anal Intercourse". Anal Pleasure & Health: A Guide for Men and Women (3rd ed.). San Francisco, Califonina: Down There Press. Lk 151. ISBN 0-940208-20-2. Ever since the invention of the strap-on dildo, anyone can enjoy intercourse as the inserter, the receiver, or both. Strap-on harnesses are made of leather or fabric. The most common designs have an adjustable strap for the waist plus two others for the legs. In the front, a ring holds a dildo with a flared base securely against or slightly above the genitals.
  2. Blue, Violet (2007). "Harnesses and Dildos". The Adventurous Couple's Guide to Strap-On Sex (1st ed.). San Francisco, California: Cleis Press. Lk 93. ISBN 978-1-57344-278-7. You'll find that harnesses come in a wide variety of shapes, styles and sizes and can be tailored to fit virtually any fantasy scenario you and your lover have in mind. Strap-ons are for women, men and transpeople of all genders and orientations who want a little (or a big) something extra in their pants.
  3. Strong, Bill; Gammon, Lori (2006). "Strap-on Tools". Anal Sex for Couples. West Palm Beach, Florida: Triad Press. Lk 131–142. ISBN 0-9650716-2-6.
  4. Taormino, Tristan (2006). "Strap-on Dildos and Harnesses". The Ultimate Guide to Anal Sex for Women (2nd ed.). San Francisco, California: Cleis Press. Lk 74–77. ISBN 1-57344-221-6.
  5. Box, Betty's Toy. "35 Amazing Uncut / Uncircumcised Dildos (with retracting Foreskin)". Betty's Toy Box (inglise). Vaadatud 2.10.2018.
  6. "Lovehoney". www.lovehoney.co.uk. Originaali arhiivikoopia seisuga 2. oktoober 2018.
  7. "A Strap-on For a Feeldoe". Originaali arhiivikoopia seisuga 5.07.2015. Vaadatud 15.07.2010.