Staryja Darohi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Staryja Darohi

[ Starõja Darogi ]
valgevene Старыя Дарогі * / Staryja Darohi *transkriptsioon: Starõja Darogi
vene Старые Дороги (Starõje Dorogi)

BIA Stare Drogi COA.svg
Flag of Staryja Darohi.svg

Pindala: 1,4 km²
Elanikke: 10300 (2013)

Koordinaadid: 53° 2′ N, 28° 16′ E
Staryja Darohi (Valgevene)
Staryja Darohi
Raudteejaam, veetorn, kirik

Staryja Darohi (poola keeles Stare Dorohi, leedu keeles Staryja Darohos, valgevene-eesti transkriptsioonis Starõja Darogi) on linn Valgevenes Minski oblastis, Staryja Darohi rajooni halduskeskus. Linna läbib Asipovičy ja Baranavičy vaheline raudtee.

Haridust annavad neli keskkooli, spordikool ja kunstikool. Linnas on kaks raamatukogu, kultuurimaja ja teater.

Staryja Darohis on kergetööstus ja toiduainetetööstus (valmistatakse võid ja leiba, toodetakse mineraalvett). Linnas on ka metsamajand.

Vaatamisväärsusteks on veel XX sajandi alguses ehitatud raudteejaama kompleks koos veetorniga, samuti ka XIX sajandi lõpus ehitatud postijaama hoone.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda mainitakse asulat aastal 1524, toona asus seal Дарогі nime kandev küla. Darohist sai aastal 1582 alev. Darohi oli osa Słucki vürstiriigist, mis kuulus Olelkowiczitele, seejärel aga Radziwillidele. Uputuse ajal rüüstasid alevi Moskva väed. Linna elanikkond kahanes märkimisväärselt, aastal 1647 asus seal 98 maja, aga aastal 1668 vaid 34 maja.

XVII sajandi lõpus rajati alevist ida poole veel teine Darohi asula. Nende eristamiseks hakati alevit kutsuma Staryja Darohiks.

Poola jagamisel läks Staryja Darohi aastal 1793 Venemaa koosseisu. Ühtlasi sai alevist küla. Aastal 1828 läks see Wittgensteinide valdusesse. Aastast 1846 hakkas asula kuuluma riigile.

Aastal 1896 valmis kitsarööpmeline raudtee, mille äärde, Staryja Darohi jaama juurde, hakkas kerkima uus asula, millest on praktiliselt kujunenud ka tänapäevane linn (vana Staryja Darohi asub administratiivselt küll linna koosseisus). Aastal 1897 ehitati sinna saekaater ja vineerivabrik.

Pärast Esimest maailmasõda kuulus Staryja Darohi Valgevene NSV koosseisu, kus sellest sai aastal 1925 taas alev. Aastal 1933 asusid seal tellisetehas, saekaater, elektrijaam. Aastast 1938 on Staryja Darohi linn.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]