Stüssy

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Stüssy on Ameerika rõivabränd, mille lõi 1980. aastal Shawn Stüssy, kes oli noorena lihtne surfikultuurist huvitatud mees.[1]

Shawn Stüssy pani kokku surfilaudu ja hakkas neile peale kirjutama oma perekonnanime. Peagi tuli tal mõte laiendada oma tegevusvaldkonda ja hakata lisaks surfilaudade tegemisele ka rõivaid kujundama. Ajaga sai tema bränd palju tähelepanu mitte ainult surfaritelt, vaid ka paljudelt teiselt rõivakultuuri inimestelt. Tänapäeval on Stüssy tuntud tootemark ka tänavarõivaste ja hiphopkultuuris.

Stüssy, Inc.
Tüüp rõivabränd
Asutatud 1980. Laguna Beach, California, USA
Asutaja Shawn Stüssy
Peakorter Irvine, California, USA
Omanik Sinatra perekond
Koduleht Stussy.com

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Shawn Stüssy asutas Stüssy aastal 1980. Ettevõte algusperioodil tegi ta surfilaudu, kuid hiljem hakkas looma ka särke, pükse ja mütse. Surfilaudadest alguse saanud tava kirjutada tootele oma signatuur kandus edasi ka rõivastele ning sellest sai Stüssy logo. Alguses müüs Shawn Stüssy oma tooteid ainult California osariigi Laguna Beachi aladel, kus ta ka elas. Hiljem, kui bränd oli tuntumaks saanud, laieneti edasi.

Aastal 1988 jõudis bränd Euroopasse ja võitis paljude rõivamoe huviliste tähelepanu. Esimene Stüssy iseseisev pood avati 1991. aastal New Yorgis, nüüdseks on Stüssy poode maailmas üle 60. Eestis müüb Stüssy rõivaid kauplus Reede.

Aastal 1984 sai Shawn Stüssy enda kõrvale partneriks sõbra Frank Sinatra Jr. Koos oli neil väga hea koostöö ning müüginumbrid läksid väga kiiresti kõrgeks. Teada on, et firma sai 1991. aastal 17 miljonit ja järgmisel aastal 20 miljonit dollarit kasumit, mis olid selle aja turu kohta suured summad. Tooted olid tihti välja müüdud ning Stüssy oli oma aja üks kiiremini kasvavaid rõivamärke.

[muuda | muuda lähteteksti]

Stüssy kuulus ja originaalne logo, Shawn Stüssy perekonnanimi, on peaaegu igal Stüssy tootel peal. See teeb rõiva originaalseks ja äratuntavaks. Huvitav fakt Stüssy logo kohta on, et logo ei olnud üldsegi Shawn Stüssy välja mõeldud, vaid kasutatav signatuur oli hoopis tema onu allkiri.

Tooted[muuda | muuda lähteteksti]

Stüssy algas surfilaudade brändina. Shawn Stüssy oli surfihuviline, kes vabal ajal ehitas ja pani kokku surfilaudu ja surfas ise ka. Igale surfilauale, mis ta kokku pani, jättis ta peale oma signatuuri, mis hiljem sai Stüssy logoks.

Shawni plaan ei olnud tegelikult üldse Stüssyst teha rõivabränd. Et surfilauad paremini müüksid, hakkas ta ostetud surfilaudadele lisaks andma ka Stüssy logoga särke, et ta surfilauad saaksid rohkem tähelepanu ja tõstaksid rahva huvi. Ent Shawn ei osanud ette arvata, et rahvas hakkab ka tema rõivaid armastama. Sellise suvalise juhtumiga sündiski suur Stüssy rõivabränd, mille valikust leiab tänapäeval kõikvõimalikke kehakatteid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]