Spinn (propaganda)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Spinn[1] või spinnimine[2] on poliitikas, suhtekorralduses ja vähemal määral äriettevõtete kommunikatsioonis kasutatav propaganda vorm, mis püüab mõjutada avalikku arvamust mõne sündmuse, organisatsiooni või avaliku elu tegelase kohta tõde väänates. Kui traditsioonilises suhtekorralduses ja reklaamis võidakse faktide esitlemisel kasutada loomingulist lähenemist, siis spinn viitab silmakirjaliku, petliku ja manipuleeriva eesmärgi olemasolule.[1] Spinni kasutatakse tavaliselt sündmustel või situatsioonides, mida peetakse ebasoodsaks või potentsiaalselt kahjulikuks mõne toote, brändi või isiku mainele.

Tavaline spinnimise taktika kujundab ümber sündmuse või küsimuse arusaama, vähendades negatiivset mõju avalikule arvamusele. Näiteks, ettevõte, mille enimmüüdud tootest leitakse turvalisusevigu, võib olukorra ümber kujundada kritiseerides oma konkurendi toodete ohutusnõuetele vastavust või rõhutades selle tootekategooriaga juba kaasnevate riskide olemasolu. Selleks võidakse kasutada tabavat loosungit, mis aitab panna avalikkust uskuma ettevõtte subjektiivset seisukohta, võimaldades seeläbi juhtida tähelepanu toote negatiivsetelt külgedelt eemale.

Spinnimine nõuab kogemust, mistõttu kasutatakse selleks spetsialiste – meedianõunikke ja -konsultante. Suurimad ettevõtted palkavad selleks otstarbeks kommunikatsioonivaldkonna eksperte. Kui algselt peeti erasektorit spinni kasutusalaks, siis 1990.–2000. aastatel hakati poliitikuid ja nende meeskondi oponentide poolt süüdistama petliku spinnitaktika kasutamises avaliku arvamusega manipuleerimiseks. Poliitiliste spinnivõtete hulka kuuluvad uue, potentsiaalselt negatiivse info salgamine või selle avaldamine tööpäeva lõpus või viimasel päeval enne pikka nädalavahetust; oma tööandja või oponeerija eelnevatest kõnedest tsitaatide valikuline väljatoomine jätmaks muljet, et ta propageerib teatud seisukohti; halvustava valeinfo lekitamine vastase kohta.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nagu Larry Tye kirjeldas oma raamatus The Father of Spin: Edward L. Bernays and The Birth of Public Relations, suutis Edward Bernays, keda on kutsutud suhtekorralduse isaks, aidata 20. sajandi Ameerika tubaka ja alkoholi ettevõtetel kasutada taktikaid, mis muutsid teatud käitumist sotsiaalselt vastuvõetavamateks. Tye väidab, et Bernays oli enda tehtud propagandatöö üle väga uhke.

Informatsioonitehnoloogia arenedes on spetsialistid nagu Joe Trippi edendanud teooriat, et kaasaegne aktiivsus internetis toob kaasa poliitilise spinni lõpu. Selle teooria kohaselt suudetakse interneti laia leviku tõttu esitada vastulause igale seisukohale, mille spinndoktor[2] välja mõtleb ning see viib paratamatult spinni efektiivsuse vähenemiseni.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Propagandasõnastik: spinn. Propastop
  2. 2,0 2,1 spinnimine (e-keelenõu). Eesti Keele Instituut.
  3. Branigan, Tania (13. juuni 2007). Internet spells end for political spin, says US web guru. The Guardian.