Spacewar!

Allikas: Vikipeedia
Spacewar!
"Spacewar!" jooksmas DEC PDP-1 arvutil
Arendaja Steve Russell
Platvorm DEC PDP-1
Väljalaskeajad 1962. aasta aprill
Mänguviis mitmikmäng

"Spacewar!" on Ameerika Ühendriikide arvutiteadlase Steve Russelli 1962. aastal loodud videomäng.

See kirjutati Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) vastpaigaldatud DEC PDP-1 miniarvutile. 1962. aasta veebruariks valminud mängu programmeerimiseks kulus umbes 200 tundi[1][2] ning protsessis osales lisaks Russellile veel mitu MIT-iga seotud inimest: Peter Samson, Dan Edwards, Martin Graetz ja Wayne Wiitanen. Hiljem levis see ka teistesse lähedalasuvatesse ülikoolidesse.

Mängu sisu on kahe mängija kontrollitavate kosmoselaev omavaheline võitlus läheduses paikneva tähe gravitatsiooniväljas. Seejuures on mõlemal laeval piiratud arv laskemoona ja kütust. Vastase tule vältimiseks võisid mängijad sooritada ajutise hüppe hüperruumi, kuid samas tähendas see juhuslikku väljumiskohta mänguväljal ja korduva kasutamise puhul riski, et kosmoselaev plahvatab.[2]

Sarnaselt teiste varajaste eksperimentaalmängudega arendasid harrastusprogrammeerijad neid aastate jooksul omapäi edasi. 1969. aastal lisas Rick Blomme "Spacewarile" võrgupõhise mitmikmängu toe, kasutades ära arvutisüsteemi PLATO (Programmed Logic for Automatic Teaching Functions).[2]

"Spacewar!" on üks videomängude varase ajaloo tähtsamaid ja mõjukamaid teoseid. See on olnud inspiratsiooniks mitme hilisema mängu, nende hulgas esimese kahe kommertsarkaadmängu "Galaxy Game" (1971) ja "Computer Space" (1971) loojatele. 2007. aastal valiti see 10 ajaloo tähtsaima videomängu hulka, mille alusel loodi Ameerika Ühendriikide Kongressi raamatukogu videomängukogu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. McNeil 2009, lk 23.
  2. 2,0 2,1 2,2 Tucker, Staci "Early Online Gaming. BBSs and MUDs". – Wolf, Mark J. P. (toim, 2012). Before the Crash: Early Video Game History. Wayne State University Press. lk 210. ISBN 9780814334508.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]