Grammatiliste sugudeta keel

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Soovõrdsed keeled)
Jump to navigation Jump to search

Grammatiliste sugudeta keel on loomulikult arenenud või konstrueeritud keel, millel ei ole grammatiliselt soo eristusi, st kategooriaid, mis nõuavad ühildumist nimisõnade ja nendega seotud asesõnade, omadussõnade, artiklite või tegusõnade vahel.

Mõistet "soovõrdne keel" ei tohi segi ajada sooneutraalse keelega. Sootust keelest tingitud diskursus ei pruugi tingimata olla sooliselt neutraalne. Kuigi sootud keeled välistavad mõned võimalused sooliste stereotüüpide tugevdamiseks, näiteks kasutades maskuliinseid pronoomeneid, kui viidata inimestele nende ametikohtade järgi (kuigi mõnda keelt võib sootuks pidada, kaasa arvatud inglise keelt, on sellel eraldi meessoo ja naissoo pronoomenid). Grammatilises tähenduses on soolise päritolumärgi puudumine samuti distinktiivne soost endast.

Sugu mittemärkivates keeltes on mitmesuguseid vahendeid sugupoolte märkimiseks, näiteks soospetsiifilised sõnad [isa, tütar, jne ja eraldi pronoomenid, nagu mõnel juhul tema (inglise he) ja temake (inglise she)], samuti nii bioloogiliselt kui ka kultuuriliselt soolise eripäraga kontekst.

Sooliselt võrdsed keeled[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]