Soome Instituut

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Soome Instituut hoiab ja arendab soome-eesti kultuuri- ja keelekoostööd. Instituut on asutatud aastal 1991 ja tegutseb oma praegusel kujul aastast 1994 nii Tartus kui Tallinnas. Tallinnas on instituudi ruumid Kirjanike Majas, aadressil Harju 1, Tartus tegutseb instituut aadressil Ülikooli 11 (varem Vanemuise 19, Kirjanduse Majas). Tartus asub ka Soome Instituudi raamatukogu, kus on Soome-teemalist teatmekirjandust, soome ilukirjandust ja ajakirjandust.

Soome Instituut korraldab koostöös mitmete koostööpartneritega soome keelt ja soome kultuuri tutvustavaid üritusi: loenguid, kursusi, seminare, kunstinäitusi, kontserte, kohtumisi erinevate valdkondade esindajatega, teatrite külalisetendusi ja kirjandusõhtuid.

Soome Instituudi logo

2011. aastal loodi Soome Instituudi eestvedamisel soome keele ja kultuuri koostöövõrgustik Keelesild. Keelesilla tegevust toetab Jenny ja Antti Wihuri fond.

Suuremad projektid[muuda | muuda lähteteksti]

Soome 100 tähistamine Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 2017 tähistas instituut suurelt Soome Vabariigi 100. aastapäeva, olles mitmete juubeliaasta peasündmuste korraldajaks Eestis.

Soome 100 kontsert 10. juunil 2017 Tallinnas Vabaduse väljakul.
Soome 100 kontserdil 10. juunil 2017 olid Tallinnas koos mõlema maa presidendid ja peaministrid. Vasakult: Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratas, Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid, Soome Vabariigi president Sauli Niinistö, Soome Vabariigi peaminister Juha Sipilä, Soome Vabariigi presidendi abikaasa Jenni Haukio. Foto Sven Tupits
Jan Uuspõld intervjueerib punkar Villut Soome 100 kontserdil Tallinnas.

Soome 100 kontsert[muuda | muuda lähteteksti]

10. juunil 2017 toimus Tallinnas Vabaduse väljakul Eesti ja Soome muusikute ühiskontsert, mis oli Soome juubeliaasta peasündmus Eestis. Laval esinesid koos mõlema maa muusikud: Saara Aalto, Tõnis MägiChalice, Iiris, Mari Kalkun, Petri Laaksonen, Lenna, Paleface, Jaan PehkJüri Pootsmann, Ronya, Stig Rästa, Scandinavian Music Group, Villu Tamme, Tuomo ja Ailu Valle. Õhtut juhtisid tuntud näitlejad Sanna Stellan Soomest ja Jan Uuspõld Eesti poolelt.

Näitus "100 Soome asja"[muuda | muuda lähteteksti]

2017. aastal korraldas Soome Instituut näituse, mis toob vaatajate ette ühe soomlaste jaoks tähtsa eseme igast Soome iseseisvuse aastast: näiteks Aalto vaas aastast 1936, Mobira Cityman 1987, noore ema pakk aastast 2017… Näituse kuraatorid on soome kunstiajaloolane Anna Kortelainen ja disainer Pekka Toivanen. Näitus on aastail 2017-2018 väljas Helsingi, Tallinna, Oslo, Madridi ja Riia muuseumites. Näitusest on olemas ka veebiversioon, kus kõigi esemete lugudega on võimalik tutvuda 14 keeles, teiste seas ka eesti keeles.

Vestlussari "100 Talks"[muuda | muuda lähteteksti]

Soome iseseisvuse juubeliaasta auks pakkus instituut Eesti organisatsioonidele võimalust vestlusringide, arvamuste ja kogemuste vahetamiseks. Eestisse kutsutud soome asjatundjate esinemised salvestati videole ja tehti kättesaadavaks instituudi videokanalis.

Fotokonkurss ja näitus "100 hetke"[muuda | muuda lähteteksti]

2017. aasta suvel toimus sotsiaalmeedias fotokonkurss, kus eestlased pildistasid Soomega seotud elamusi ja soomlased omakorda püüdsid pildile kõike, mida Eesti nende jaoks tähendab. Eesti-Soome žürii, kuhu kuulusid meediakonsultant Raul Rebane, Postimehe fotograaf Eero Vabamägi, fotograaf Meeri Koutaniemi ja Helsingin Sanomate fotograaf Akseli Valmunen ja Soome Instituudi juhataja Anu Laitila, valis märksõnadega #vironhetki (Eesti hetk) ja #soomehetk jagatud fotodest välja viiskümmend eesti ja viiskümmend soome pilti. Neist koostatud fotonäitus "100 hetke" oli 2017. ja 2018. aastal väljas Tallinnas Viru Keskuses, Tartu Kaubamajas ja Helsingi Sanomatalos.

Soome Instituut ja soome keele õpetus[muuda | muuda lähteteksti]

Instituut toetab soome keele õppimist Eestis, eelkõige koole, kus soome keelt õpetatakse teise võõrkeelena. Instituudi eestvedamisel ja toel korraldatakse mitmeid üritusi: keeleolümpiaade, soome keele õpetajate koolitusi jms. 2017. aastal andis Soome Instituut välja soome keele õppematerjalid Eesti koolide 6.-9. klassidele. [1]

Juhatajad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Soome Instituut:. "Ilmunud on soome keele õppematerjal Eesti koolidele".