Sooküpress

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hoiatus! Võimalik autoriõiguste rikkumine!
Kui on olemas/saadud luba teksti kasutamiseks litsentsi CC BY-SA 3.0 tingimustel, siis edasta aadressile permissions-etAt char.svgwikimedia.org kiri, milles autor kinnitab, et on nõus teksti kasutamisega selle litsentsi tingimustel.

Võimalikuks lahenduseks on ka teksti ümbersõnastamine, sest faktid ei ole autoriõigustega kaitstud.

  Teksti allikas: http://www.calmia.ee/Taimed/igihaljad_puud/sookupress.htm

Sooküpress (Taxodium distichum) on suur, aeglaselt kasvav ja kõrge vanuseni elav puu. Tavaliselt kasvab sooküpress 30–35 meetri kõrguseks ja tüve diameeter on 1–2 meetrit. Sooküpressid on kohanenud kasvama vesises pinnases. Neil on olemas ülespidi kasvavad nn õhujuured, mis ulatuvad kuni 1 m kõrgusele tavajuurestiku kohale. Nii suudavad sooküpressid kasvada madalas vees. Pikem üleujutus ei tekita neile vähimatki probleemi.

Nende lehestik (okastik) sarnaneb metasekvoia omale. Nad peavadki sarnased olema – mõlemad kuuluvad iidsesse sooküpressiliste sugukonda. Nende säilmeid on leitud jääajale eelnenud perioodist pärinevatest ladestustest. Lehed on lineaalsed. Suvel näib, et puud katavad ilusad rohelised suled või sõnajalgade lehed. Sügisel värvub erkroheline rüü vaskpruuniks. Lõpuks pudenevad okkad maha koos lühivõrsetega.

Sooküpress ei pea kasvama "jalgupidi vees". Ta saab kenasti hakkama tüsedal aiamullal kasvades eeldusel, et see ei kuiva kunagi tuhkkuivaks, ei ole liialt savirikas ega aluseline. Suvine soojus on tarvilik.

Oma kodumaal – USA kaguosas ja Mehhikos kasvavad sooküpressid suureks palgipuuks. Tema puit on tihe, kõva ja termiidikindel. Aiafännide rõõmuks on sooküpressil olemas palju imeilusaid kasinama kasvuga sorte.

Sooküpress on oma perekonna kolmest liigist ainukene, kes on võimeline teatud tingimustest Eestis toime tulema. Sooküpress on Eestis võimeline kasvama ainult Lääne-Eestis ning saartel. Ta peab oma kasvukohas olema kaitstud külmade põhjatuulte eest. Lisaks sellele ei tohi esimesel kahel kasvuaastal kevadel olla hiliseid külmaperioode.

Sooküpressi puit on pehme, sirgjooneline ning eriti mädanemiskindel. Seda kasutatakse laialdaselt majade, paatide, aedade, välimööbli ja muude asjade valmistamisel, kus vastupidavus ilmastikule on oluline.

Tänu oma välimusele on ta ka tuntud dekoratiivpuu aedades. Inglismaa aedadesse jõudis Sooküpress juba 1640. aastal.

Kasutatud kirjandus:

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=m510

http://www.iucnredlist.org/details/42261/0

http://www.calmia.ee/Taimed/igihaljad_puud/sookupress.htm

https://www.saarlane.ee/uudised/prindi.asp?newsid=22281&kat=5