Soojuspump

Allikas: Vikipeedia

Soojuspump on seadeldis, mis kannab soojusenergiat madalama temperatuuriga keskonnast kõrgema temperauuriga keskkonda. Soojuspumba üks kasutusala on keskkonna jahutamine (külmutusseadmed). Jahutatavast ruumist (külmikust) kantakse energia soojuskandja abil ümbritsevasse keskkonda, kus see eraldub. Näiteks on külmiku tagumisel seinal soojuse äraandmiseks jahutusradiaator.Teine kasutusala on soojuspumba kasutamine ruumide kütteks või jahutamiseks. Kütteks kasutatakse välisõhu, maapinna, veekogude, puurkaevude, heitõhu jm energiat.

Jahutusradiaatori läbinud soojuskandja annab ära soojusenergiat ja jahtunult pihustatakse tagasi külmkambris paiknevasse radiaatorisse, kus madaldatud rõhul uuesti aurustub ja selle tulemusel jahtub. Jahtumise tõttu saab võimalikuks soojusenergia järjekordne ülekanne radiaatorit ümbritsevast keskkonnast. Soojenenud aurustunud olekus soojuskandja surutakse kompressoris kokku kuni veeldumiseni. Veeldumisega (kondenseerumisega) kaasneb soojuskandja soojenemine ning see suunatakse väliskeskkonnas paiknevasse jahutusradiaatorisse, kus ta jahtub ja eemaldab selle läbi jahutatavast keskkonnast energiat. Protsess kordub tavaliselt tsükliliselt.

Soojuspumba põhimõtteskeem
1 - kondensaator (soojust eraldav osa) 2 - paisventiil 3 - aurusti (soojust neelav osa) 4 - kompressor

Kui paigutada energiaakumulaator näiteks õue ja jahutusradiaator tuppa, siis kantakse energia õuest elamusse ja tulemuseks on toa soojenemine. Sel põhimõttel töötavad soojuspump-kütteseadmed. Et soojuskandja tsirkuleerimiseks kuluv energia on tunduvalt väiksem, kui toas vabanev energia, siis selline kütteseade on oluliselt ökonoomsem, kui elektriradiaatoritel baseeruv küttesüsteem. Tänapäeva soojuspump-kütteseadmete keskmine ülekandeenergia kulu on neli korda väiksem sellest energiast, mis üle kantakse. Seega suudab 1 kW ülekandeenergiaga soojuspump üle kanda umbes 4 kW kütteenergiat. See teeb ruumide kütmise soojuspump-kütteseadme abil põhjendatuks, hoolimata sellest, et soojuspump-kütteseadmed on olulisemalt kallimad kui elektriradiaatorid – kui 4 kW soojusenergiaga elektriraadiatorid maksid 2009. aastal umbes 3000 krooni, siis sama soojusvõimsusega soojuspump-kütteseade maksis 15 000 – 20 00 krooni.

Tänapäeval on kõige levinum soojuspumba tüüp aurukompressor-soojuspump. Väheselt määral kasutatakse gaasi-, kompressor-, keeristoru- ja termoelektrilisi soojupumpasid[1]. Termoelektrilisi soojuspumpasid kasutatakse näiteks mobiilsetes autokülmikutes[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]