Mine sisu juurde

Soojusmahtuvus

Allikas: Vikipeedia

Soojusmahtuvus ehk soojusmahutavus[1] on soojushulk, mis on vajalik keha kui termdünaamilise süsteemi temperatuuri tõstmiseks 1 kraadi võrra. Soojusmahtuvuse tähis on ja SI-süsteemi mõõtühik džaul kraadi kohta (J/K).

Soojusmahtuvust massiühiku kohta nimetatakse erisoojuseks ehk erisoojusmahtuvuseks . Kui on teada aine erisoojus ja sellest ainest keha mass , siis mahutab see keha soojust

.

Kui ainehulka väljendatakse moolides, siis nimetatakse soojusmahtuvust moolsoojuseks ehk moolsoojusmahtuvuseks . Sel juhul soojushulga soojusmahtuvus

,

Soojusmahtuvus sõltub nii aine temperatuurist ja rõhust kui ka termodünaamilisest protsessist, milles aine osaleb. Soojusmahtuvust, mida mõõdetakse konstantse rõhu tingimustes, nimetatakse isobaariliseks soojusmahtuvuseks (tähis ). Soojusmahtuvust, mida mõõdetakse konstantse ruumala tingimustes, nimetatakse isohooriliseks soojusmahtuvuseks (tähis ).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Esterm (Eesti Keele Instituudi mitmekeelne terminibaas): soojusmahtuvus". Originaali arhiivikoopia seisuga 7. märts 2021. Vaadatud 27. juulil 2020.