Solvay konverents

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Rahvusvahelised Solvay füüsika ja keemia instituudid, mis asuvad Brüsselis Belgias asutati töösturi Ernest Solvay poolt aastal 1912, pärast ainult kutsutud osalejatega ajaloolist 1911 aastal toimunud füüsikas pöördelist Solvay konverentsi (Conseil Solvay'id). Antud instituudid koordineerivad konverentse, töötubasid, seminare ja kollokviume.[1]

Pärast edukat 1911. aasta konverentsi on Solvay konverentsid (Conseils Solvay) olnud pühendatud väljapaistvatele kõige olulisematele lahendamata küsimustele füüsikas ja keemias. Tavapäraselt toimuvad konverentsid kolmeaastase vahega.

Märkimisväärseid Solvay konverentse[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene konverents[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese Solvay konverents toimus Brüsselis 1911. aastal 30. oktoobrist kuni 3nda novembrini ning konverentsi esimeheks oli Hendrik A. Lorentz.[2] Konverentsi teemaks oli radiatsioon ja kvandid. Käsitleti probleeme, mis tulenesid kahe erineva käsitluse, klassikaline füüsika ja kvantmehaanika olemasolust. Frederick Lindemann oli osalejatest noorim ning vanuse poolest järgmine oli Albert Einstein. Esimese Solvay konverentsi teised tuntud osalejad olid näiteks Marie Curie ja Henri Poincaré.

Viies konverents[muuda | muuda lähteteksti]

Kuulsaimaks loetakse 1927 oktoobris toimunud viiendat Solvay konverentsi elektronidest ja footonitest, kus maailma kuulsaimad füüsikud arutasid äsja formuleeritud kvantteooriat. Olulisimad osalejad olid Albert Einstein ja Niels Bohr. Osalenud 29 osalejast 17 said hiljem Nobel auhinna ning Marie Curie sai 2 Nobeli auhinda ühe füüsikas ja teise keemias.[3]


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Welcome to the Solvay Institutes
  2. Paul Langevin and Maurice de Broglie, eds., La théorie du rayonnement et les quanta. Rapports et discussions de la réunion tenue à Bruxelles, du 30 octobre au 3 novembre 1911, sous les auspices de M. E. Solvay. Paris: Gauthier-Villars, 1912. See also: The Collected Papers of Albert Einstein, Vol. 3: Writings 1909–1911, Doc. 26, p. 402 (English translation supplement).
  3. Lorentz & the Solvay conferences, Instituut-Lorentz, Leiden University