Mine sisu juurde

Simmias Teebast

Allikas: Vikipeedia

Simmias Teebast (kreeka Σιμμίας; 5.–4. sajand eKr) oli vanakreeka filosoof, Sokratese lähikondlane[1], kes oli pärit Teeba linnast Boiootias. Simmias on peamiselt tuntud Platoni teoste läbi, kus teda on põgusalt nimetatud XIII kirjas[2], "Phaidroses"[3] ja "Kritonis"[4] ning on koos oma Teeba kaaslase Kebesega Sokratese vestluspartner "Phaidonis".

Kuigi väidetavasti Simmias kirjutas palju, nimelt Diogenes Laertios loetleb oma teoses "Väljapaistvate filosoofide eludest, õpetustest ja ütlustest" II raamatus Simmiasele pühendatud lühikeses peatükis koguni 23 dialoogi[5] ja Sokrates viitab Platoni dialoogis "Phaidros" Simmiase produktiivsusele[3], siis ei ole tema teosed säilinud ning tema õpetustest pole kuigi palju teada. Simmiase õpetuse ja dialoogide sisu kohta võib teha oletusi Platoni dialoogi "Phaidoni" arutlustele tuginedes, kuid selles kontekstis on raske eristada Simmiase enda tegelikke väiteid ning Platoni kirjanduslikke täiendusi.[viide?]

Platoni dialoogis "Kriton" on väidetud, et Simmias ja Kebes soovisid tasuda tarviliku summa Sokratese vangistusest vabastamiseks.[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Xenophon, "Mälestusi Sokratesest" I raamat, 2. peatükk, lõik 48
  2. Platon, "Kirjad" XIII kiri, 363a
  3. 3,0 3,1 Platon, "Phaidros" 242b
  4. 4,0 4,1 Platon, "Kriton" 45b
  5. Diogenes Laertios, "Väljapaistvate filosoofide eludest, õpetustest ja ütlustest" II raamat, lõik 124