Signaalitöötlus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Artiklit tuleb tõlkida ja kohandada!

Signaalitöötlus (inglise keeles signal processing) hõlmab elektroonikas elektroonilise signaali analüüsi, interpretatsiooni ja manipulatsiooni. Signaalitöötluse meetodite abil on võimalik signaali elektrooniliselt filtreerida, salvestada ja rekonstrueerida, eraldada mürast informatsiooni, teostada andmete kompressiooni (data compression), analoog-digitaal-muundamist ja tuletada signaali olulised omadused (feature extraction). Elektrooniliseks signaaliks võib olla näiteks heli (audiosignaal), pilt, bioloogiline signaal (EKG) või radarisignaal.

Tänapäeval töödeldakse signaale peamiselt digitaalkujul, kusjuures enamasti on eesmärk anda signaalile selline kuju, et seda saaks edastada võimalikult kiirelt ja väheste kadudega. Töötlemise objektiks võib olla näiteks heli, pilt, video, radarisignaal vm.

Digitaalse signaalitöötluse abil on võimalik ka tekst-kõne-konversioonile (speech-to-text conversion) põhinev kõnesüntees ja kõnetuvastus,

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Alan V. Oppenheimi ja Ronald W. Schaferi järgi signaalitöötluse printsiibid leiutati koos klassikaliste arvude analüüsi (numerical analysis) tehnikatega 17. sajandil. Nende tehnikate kasutamise järgmiseks astmeks oli digitaliseerimine 1940-1950-ndatel.[1]

Signaalitöötluse tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Signaalid on ajas või ruumis muutuvate füüsikaliste suuruste elektrilised avaldumisvormid ning võivad olla pärit erinevatest allikatest. Signaalid võivad olla analoogsed või digitaalsed. Signaalitöötluse kontekstis ei loeta signaaliks suvalist binaarset andmevoogu (binary data stream), vaid ainult sellist digitaalset signaali, mis esindab analoogseid füüsikalisi suurusi.

Analoogsignaali puhul tähendab signaalitöötlus audiosignaali võimendamist ja filtreerimist või telekommunikatsiooni puhul audiosignaali modulatsiooni või demodulatsiooni. Digitaalsignaali puhul võib signaalitöötlus tähendada digitaalse signaali digitaalset filtreerimist ja kompressiooni.

  • analoogsignaali töötlus (analog signal processing) on võimalik signaalide puhul, mida ei ole digitaliseeritud. Näiteks analoogne raadiosignaal, telefonisignaal, radarisignaal ja analoogne televisioonisignaal.
  • digitaalsignaali töötlus (digital signal processing) toimub digitaalsignaalide puhul arvuti või spetsiaalsete digitaalse signaali protsessorite abil (ASIC ehk application-specific integrated circuit, FPGA, DSP kiip (DSP chip)).
  • statistiline signaalitöötlus (statistical signal processing) on signaali analüüs ja signaalist informatsioooni tuletamine selle statistiliste omaduste põhjal
  • audiosignaali töötlus (audio signal processing) on heli esindavate elektriliste signaalide töötlemine
  • kõnetöötlus (speech signal processing) kõne töötlemine ja interpreteerimine
  • pilditöötlus (image processing) on digitaalpildi töötlemine kaameras, arvutis või muus pilditöötlussüsteemis
  • videotöötlus (video processing) digitaalse videopildi interpreteerimiseks
Sm-Wikipuzzlepiece.png   Tõlkimine pooleli, palun aita tõlkida!

<!-- seda teksti pole näha -->Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Digital Signal Processing, Prentice-Hall, 1975, ISBN 0-13-214635-5, page 5.