Mine sisu juurde

Siegfried (Bremeni peapiiskop)

Allikas: Vikipeedia
Piiskop Siegfried I pitser aastast 1173. Kirje: SIFRID[VS] BRANDABVRGENSIS EP[ISCOPV]S. Väljajätmised nurksulgudes.

Siegfried von Anhalt (u. 1132 – 24. oktoober 1184) oli Sophie von Winzenburgi ja tema mehe, Askania dünastiast, toona Anhalti krahvi Albrecht Karu kolmas poeg. 1168. aastal valiti ta Bremeni peapiiskopiks. Hiljem sai temast vürstlik Brandenburgi piiskop (1173–1179) Siegfried I. 1179. aastal õnnestus tal muuta peapiiskopkond 1180. aastal otse keisrile alluvaks vürstlikuks peapiiskopkonnaks, saades seega vürstlikuks Bremeni peapiiskopiks. Ta oli tugev Askania suguvõsa huvide eestkõneleja.

Enne piiskopitoolile tõusmist[muuda | muuda lähteteksti]

Arvatavasti enne 1147. aastat ühines Siegfried kanoonikuna Magdeburgi Jumalaema kloostriga. Tema isa maavalduste annetused kloostrile 1151. aastal on tõenäoliselt seotud Siegfriedile kloostris vürstliku elatise võimaldamisega. Siegfried ilmub esimest korda tunnistajana dokumenti 19. septembril 1154 Halles kõrvuti oma isa ja vendadega. Koos tunnistasid nad, et Bremeni peapiiskop Hartwig von Stade kinnitas Siegfriedi isapoolse vanaema Eilika annetuse saamist Paulinzellas. 1155. aastal osalesid Siegfried, tema vanemad, vennad ja õed Leitzkau kloostri avamistseremoonial. Järgnenud aastatel oli ta kanoonikuna ametis Magdeburgis.

Ajalooline taust[muuda | muuda lähteteksti]

Bremeni peapiiskopkond ja selle vastav ametimees olid üheks osaliseks feodaalpositsioonide võitluses. Peapiiskopil ei olnud vürstitiitlit keisri alluvuses, kuid tal olid kõik valdused, eesõigused jne., mis kuulusid piiskopitoolile kui vahendavale rendileandjale, mis tähendas Saksimaa hertsogiriigi vasalli, kus valdused asusid, kusjuures hertsog ise oli keisri vasall. Hartwig von Stade, kui Bremeni peapiiskop Hartwig I, oli Stade krahvisuguvõsa viimane meessoost esindaja. Kui ta 1168. aastal suri, langes Stade krahvkond tagasi. Bremeni kapiitel, kes oli Hartwigi vastavalt krahvkonna ootustele peapiiskopiks valinud, väitis selle Bremeni piiskopitooli lääniks. Heinrich Lõvi Welfide suguvõsast vastas kahesuguse nõudega: (1) ta oleks pärija, esitades mõned segased argumendid oma suhte kohta Stade krahvisuguvõsaga; (2) väidetavalt oli toonane peapiiskop Adalbero von Bremen lubanud Heinrichi emal Wulfhildil krahvkonna läänistada, mis on väga kahtlane väide. Tegelikult tahtis Heinrich, siis 14 aastat vana, lihtsalt oma valdust kasvatada. Seetõttu okupeeris Heinrich oma vägedega Stade krahvkonna.

Heinrich Lõvi, Saksimaa, Vestfaali ja Engerni ning Baieri hertsog, oli ambitsioonikas mees, kes püüdles suurema iseseisvuse poole ja lükkas tagasi keiserliku ülemvõimu. Ta sai tugevaid liitlasi abiellumisel Mathilde Plantagenetiga, Henry II ja Akvitaania Eleanori tütre ning Richard I Lõvisüdame õega, ning liidu kaudu Mecklenburgi vürsti Pribislawi ja Pommeri hertsogi Kasimir I-ga.

Heinrichi isapoolne nõbu, Hohenstaufenist keiser Friedrich I Barbarossa, pidi end pidevalt oma vürstlike vasallide ja Katoliku kiriku vastu kaitsma. Friedrich keeldus keisritiitli vastuvõtmisest paavsti vasallina, mistõttu sattus ta konflikti paavst Aleksander III-ga.

Siegfriedi Askania suguvõsa, kelle alaline elukoht oli Elbe jõe keskjooksul ja keda siis juhtis Heinrich Lõvi emapoolne nõbu Albrecht Karu, püüdles ka suurema võimu ja territooriumite vallutamise poole Saksimaast läänes ja slaavi valitsejatest idas. Sellest hoolimata ei olnud Askanialased kaugeltki nii edukad kui Heinrich Lõvi.

Esimene võitlus Bremeni piiskopitooli eest[muuda | muuda lähteteksti]

1168. aastal pärast Bremeni peapiiskopi Hartwig I surma valis Bremeni toomkapiitel kaks rivaalitsevat peapiiskoppi. Heinrich Lõvi ja tema Stade krahvkonna nõude vastased toomhärrad hääletasid Siegfriedi poolt, samas Welfi partei valis kapiitli dekaani Otbertuse.

Heinrichi ustav vasall Gunzelin von Hagen, esimene Schwerini krahv, alustas sõjategevust Welfi-vastaste vastu, kutsudes Bremenis esile murrangu. Welfi partei võitis ja Siegfried pidi Oldenburgi põgenema. Friedrich I kuulutas valimised Bambergi riigipäeval (1169) tühiseks. Igatahes ei meeldinud Friedrich I-le Siegfriedi ustavus paavst Aleksander III-le, kellega Friedrich tülitses. Friedrich I asus Heinrich Lõvi poolele, et välja selgitada tema lojaalsus, ja nimetas Bremeni toompraosti Balduin I piiskopitoolile, Aleksander III kinnitas selle. Balduin oli vana ja nõuetele vastav mees. Balduin loovutas Stade krahvkonna Heinrichile ja võõrandas paljud teised peapiiskopkonna maavaldused. 1168. aasta lõpuks olid Askanialased ja Welfid silmitsi jagelusega.

Siegfried kui vürstlik Brandenburgi piiskop[muuda | muuda lähteteksti]

Nüüd kutsus Siegfried end Bremeni valitud piiskopiks. Oma sõbra Magdeburgi peapiiskopi Wichmann von Seeburgi mõjul valis Brandenburgi kapiitel 1173. aastal Siegfriedi Wilmari järel uueks vürstlikuks Brandenburgi piiskopiks. Siegfriedi ametiaja kohta pole palju teada. Mitu korda püsis ta Wichmanni või Aleksander III juures.

Uus võitlus Bremeni piiskopitooli eest[muuda | muuda lähteteksti]

1176. aastal kaotas Friedrich I Legnano lahingus oma Itaalia kampaania, süüdistades selles Heinrich Lõvi, kes oli keeldunud teda toetamast. Heinrich oli hõivatud oma enda valitsemise laiendamise ja kaitsmisega tülitseva Askanialaste suguvõsa vastu. Wichmann külastas Friedrich I Itaalias, et mõista, kui kaugele suudetakse Siegfriedi nõuet Bremeni piiskopitoolile viia – näiteks Veneetsia rahu raames. Friedrich I kuulutas Balduini peapiiskopiks määramise ja kõik tema peapiiskopkonna valduste võõrandamised kehtetuks. Kui 1178. aastal sai Balduin ametliku teate vallandamise kohta, ta suri. 1179. aastal osales Siegfried Roomas Lateraani kolmandal kirikukogul, samas kui Bremeni kapiitel valis peapiiskopiks teise Welfi pooldaja Bertrami. Nii Friedrich I kui ka Aleksander III tahtsid seda teadlikku meest alguses uude ametisse kinnitada. Kuid kui Bertram saabus 1179. aastal Rooma paavsti kinnitust saama, kuulutas Aleksander III Bertrami valimise tühiseks.

Jäädes sõjapidamises alla, käisid paljud Heinrichi vaenlased temaga kohut. Heinrich ei osalenud kohtuistungil, kuhu ta oli kutsutud. Nii otsustas Riigipäev tuua Heinrichi kohtu ette, kasutades sõjalist jõudu (Reichsheerfahrt 1180-1181). Friedrich I Barbarossa ja tema liitlased, paljud neist hertsog Heinrich Lõvi vasallid ja endised toetajad, võitsid teda. 1180. aastal võttis Friedrich I Barbarossa Heinrich Lõvilt tema hertsogkonnad. 1182. aastal läks viimane koos oma naisega pagulusse.

1180. aastal otsustasid Riigipäeval Gelnhausenis osalenud vürstid ja Friedrich I Barbarossa jaotada Saksimaa mõnekümneks otse keisrile alluvaks territooriumiks, eraldades iga territooriumi sellele liitlasele, kes oli selle Heinrich Lõvilt ja tema allesjäänud toetajatelt eelnevalt vallutanud. Otto I kasutas oma mõju Riigipäevale. Temale ja Siegfriedi vennale Bernhardile, ühele kõige kindlamale Heinrich Lõvi vastasele sõdalasele, pakuti hilisemat niinimetatud nooremat Saksimaa hertsogiriiki (1180 - 1296), nii sai temast Saksimaa hertsog Bernhard III. 1260. aastal, jõustumisega 1296. aastal, jaotasid selle hilisemad valitsejad noorema hertsogkonna Saksi-Wittenbergi (Herzogtum Sachsen-Wittenberg) ja Saksi-Lauenburgi (Herzogtum Sachsen-Lauenburg) hertsogkondadeks, viimane kuulus religioosses mõttes Bremeni peapiiskopkonda.

Gelnhauseni riigipäev (1180) kinnitas Siegfriedi peapiiskopiks, uuendades piiskopkonna territooriumi osa otse keisrile alluva vürstliku Bremeni peapiiskopkonna moodustamiseks. Nii sai vürstlikust Bremeni peapiiskopkonnast üks Vana Saksimaa hertsogiriigi järglasriike, kelle valduses oli vaid väike osa oma endisest territooriumist. Kuna kukutatud Heinrich Lõvi oli kindlustunud oma viimases Saksi kantsis, Stade linnas, toetasid Otto I ja Bernhard III oma venda Siegfriedi sõjaliselt, et saada de facto võim kogu vürstlikus peapiiskopkonnas.

Siegfried kui vürstlik Bremeni peapiiskop[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast seda, kui Aleksander III oli kukutanud Bertrami (hilisem vürstlik Metzi piiskop), Siegfried ei loobunud, vaid tal õnnestus oma 1168. aasta valimine 1180. aastal kinnitada. Ta loovutas Dithmarscheni, mis pidi kuuluma vürstlikule Bremeni peapiiskopkonnale, oma vennale Bernhardile. Saksimaa hertsogi uues ametis omas ta Land Hadelnit Otterndorfi ümbruses, Elbe jõest lõunas kohe põhjakalda Dithmarscheni vastas. Adolf III von Schauenburg, Holsteini krahv, Askanialastega vaenujalal, oli Dithmarscheni de facto vallanud. Nii oli territooriumi taastamine Bernhardi ülesanne, kuid ta ebaõnnestus, ta suutis Adolfit sundida vaid oma ülemvõimu Dithmarschenis aktsepteerima.

1181. aastal loobus Siegfried kaupmeestelt laevade ehitamise eest lisatasude võtmisest. Selles dokumendis tunnistas ta Bremeni linna kodanikud universitas civitas. Ta andis Bremeni ja Stade linnadele uued eesõigused. Ta osales kloostrite asutamisel Osterholzis (1182) ja Heiligenrodes (1180/1183; tänase Stuhri osa).

1182. aastal saatis Friedrich I Siegfriedile ülesande võtta Taani õukonnast vastu seitsmeaastane printsess Ingeborg, Knud VI õde, ja saata ta oma määratud peigmehe Švaabimaa hertsogi Friedrichi juurde, kes oli Friedrich I poeg. Taani-keisririigi suhted olid rasked ja seetõttu andis Knud oma õe vaid kehva annetusena. Abielu ei realiseerunud kunagi.

Siegfried jätkas ja edendas sisekolonisatsiooni, asustades tühermaid ning kuivatades ja paisutades soid, nagu Oberneulandis (1181; osa tänasest Bremenist), Stuhris (1183), Ostenis ja soodes piki Oste jõge.

1183. aastal korraldasid mõned Bremeni toomkiriku kanoonikud vandenõu Siegfriedi vastu, süüdistades teda paavst Lucius III-le liiga ilmaliku kleerikuna. Skolastik Heinrich Bremenist vabastas Siegfriedi, seega püsis ta ametis. Siegfried võis heldete ja vagade annetuste abil võita suurema osa piiskopkonna vaimulikest ja Bremeni linnakodanikest.

1184. aastal suri Siegfried enneaegselt ja maeti Bremeni kirikusse.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]