Shing Tung Yau

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Shing-Tung Yau (2004)

Shing Tung Yau (hiina keeles Qiū Chéngtóng; sündinud 4. aprillil 1949 Guangdongis Hiinas) on Hongkongi ja Ameerika Ühendriikide matemaatik, Fieldsi medali ja Crafoordi auhinna laureaat.

Ta on Harvardi Ülikooli matemaatikaprofessor. Tema peamised uurimisvaldkonnad on diferentsiaalgeomeetria ja topoloogia; erilist tähelepanu on ta osutanud geomeetrilisele analüüsile. Ta tõestas 1976. aastal nn Calabi hüpoteesi[1] (Eugenio Calabi järgi), mida hiljem hakati nimetama Calabi-Yau muutkonnaks (ka Calabi-Yau ruumiks). See teoreem omandas suure tähtsuse mitte ainult puhtas matemaatikas, vaid ka matemaatilises füüsikas; sellest sai stringiteooria lähtealus. Calabi-Yau kompaktifitseerimist kasutades tegi stringiteooriast tõsiseltvõetava pretentendi kõige teooriana. Shing-Tung Yau teine oluline panus matemaatilses füüsikas on positiivse energia teoreemi tõestus üldrelatiivsusteoorias.

Haridus- ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1966–1969 õppis ta matemaatikat Hongkongi Hiina Ülikoolis. 1971. aastal sai ta California Ülikoolist Berkeleys doktorikraadi[1]. 1974. aastast sai ta Stanfordi Ülikoolis kaasprofessoriks[1]. 1985. aastal andis MacArthuri fond talle MacArthuri stipendiumi. Alates 1988. aastast töötab ta Harvardi Ülikoolis professorina[1].

Ta on Kaasani ülikooli poolt väljaantava Lobatševski medali rahvusvahelise žürii liige.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Fieldsi medal

Valitud teadusühingute liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2010: Shing-Tung Yau, Steve Nadis. The Shape of Inner Space: String Theory and the Geometry of the Universe's Hidden Dimensions. New York: Basic Books. ISBN 978-0-465-02023-2

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa Chiou Chenying oli Hongkongis filosoofiaprofessor.[1]

1990. aastal sai Shing Tung Yau USA kodakondsuse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Shing-Tung Yau. groups.dcs.st-and.ac.uk
  2. Yau (Shing-Tung Yau). casad.cas.cn

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]